Reklame:

Mediat nordike propozojne 25 vende per te vizituar ne Shqiperi, turistet nga Europa Veriore u dyfishuan qe nga 2014

Gjatë 2018-s rreth 212 mijë turistë nga Europa Veriore vizituan Shqipërinë. Numri i tyre, të cilët  kanë zgjedhur si destinacion për të pushuar në Shqipëri, ka qenë në rritje në vitet e fundit. Numri i tyre u dyfishua që nga 2014. Madje disa prej tyre kanë pasur interes për të blerë pasuri të paluajtshme në vendet bregdetare. Duke qenë se Shqipëria po kthehet në një destinacion për nordikët, mediat atje i kanë dedikuar një artikull ku propozojnë 25 vendet më interesante për t’u vizituar. Në artikull shkruhet se vendi është kryesisht i pa eksploruar nga turistët ndërkombëtare.

 

Më poshtë 25 propozime

 1. BERAT

Një nga vendet e trashëgimisë së UNESCO-s në Shqipëri. Ky qytet është i famshëm për arkitekturën e tij unike dhe historinë e hershme. Berati ka qenë i banuar që nga shekulli i 6-të para Krishtit.

 1. THETH

Nëse ju pëlqen të kaloni kohë jashtë, atëherë Thethi është padyshim një nga vendet më të mira për t’u vizituar në Shqipëri. Njerëzit e dashuruar do ta duan atë këtu, dhe përveç natyrës mahnitëse, ka edhe fshatra simpatik me traditat, ushqimin dhe kulturën e tyre unike.

 1. Gjiri i Gramës

Një nga plazhet më të bukura në Shqipëri. Gjiri i Gramës gjendet në jug të Vlorës dhe e vetmja mënyrë për të arritur atje është ose duke ecur për 7 orë ose duke shkuar me anije. Falë vendndodhjes së saj të largët, ju mund të prisni të gëzoni këtë parajsë pa turma masive.

 1. Liqeni i Bovillës

Vetëm rreth 1 orë nga kryeqyteti, mund të shijoni këtë liqen të bukur në malet pranë Tiranës. Është e përkryer për një udhëtim ditor kur doni të shijoni disa natyra në vend të jetës së qytetit.

 1. LEPUSHE

A e dini se ju mund të shkoni ski në Shqipëri? Lepushe (Lëpushë) është një destinacion i shkëlqyer i skive në pjesën veriore të vendit.

 1. DARDHA

Një tjetër destinacion i skive, por në pjesën jugore të vendit. Dardha është një nga vendpushimet më të lira të skive në Evropë, por është një vit i bukur dhe gjithmonë vjen me ajrin freskues malor.

 1. GJIROKASTER

Ky qytet historik duhet patjetër të jetë në listën tuaj të vendeve të vizituara në Shqipëri. Gjirokastra është fantastike dhe është bërë e njohur për shtëpitë e saj të vjetra që janë ruajtur shumë mirë.

Është shpallur vend i Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s në 2005. Gjirokastra ndodhet vetëm 1 orë me makinë nga Saranda, gjë që e bën atë një udhëtim ditor interesant në pushimet tuaja.

Sidoqoftë, nëse keni pak ditë për të kursyer, unë sugjeroj që të qëndroni gjatë natës në Gjirokastër dhe të shijoni atmosferën historike.

 1. Liqeni i Komanit

Komani është ndoshta liqeni më i bukur në të gjithë Shqipërinë dhe nuk duhet humbur. Është e zakonshme ta vizitosh me varkë dhe të shijosh pamje magjepsëse. Aventurierët  gjithashtu mund të shkojnë për hiking.

 1. BUTRINT

Një tjetër vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në Shqipëri. Butrinti është lehtësisht i arritshëm me autobus nga Saranda ose Ksamili, dhe ajo që është edhe më interesante është se Butrinti u kolonizua nga vetë Julius Cezari, i cili e pa këtë si një vend të rëndësishëm strategjik. Vizitorët sot mund të ecin nëpër vendin historik dhe të admirojnë rrënojat e vjetra, si dhe amfiteatrin.

 1. GJIPE

Plazhi i Gjipesë është plazhi im i preferuar në Shqipëri dhe unë ju rekomandoj ngrohtësisht të vizitoni këtë parajsë. Është vendosur në Rivierën Shqiptare, në mes të Dhërmisë dhe Himares.

 1. UJEVARA SOTIRA

Nëse ju pëlqen për të ndjekur ujëvarat gjatë udhëtimit, Sotira Ëaterfall mund të jetë ujëvara më spektakolare në Shqipëri.

 1. KSAMIL

Ksamili është një nga destinacionet më të mira të plazhit në të gjithë Evropën dhe plazhet këtu lehtë do t’ju mashtrojnë që të mendoni se jeni në Karaibe në vend të Europës. Kur e vizitova për herë të parë këtë vend të bukur në vitin 2016, ishte pa dyshim një nga perlat  e fundit të fshehura të Europës. Megjithatë, sot, gjithnjë e më shumë turistë e gjejnë këtë vend.

 1. KORCA

Ky qytet u themelua në vitin 1280 nën emrin Episkopi. Korça është i njohur për arkitekturën dhe ndërtesat e mirëmbajtura. Nga shekulli i 17-të dhe përpara, ajo ishte gjithashtu një qendër e rëndësishme e tregtisë. Sot, është qyteti i 6-të më i madh në Shqipëri.

 1. SHKODER

Shpesh konsiderohet të jetë kryeqyteti kulturor i Shqipërisë. Nëpërmjet epokave të ndryshme, qyteti i Shkodrës ka mbajtur rëndësinë e tij dhe ka qenë një vend strategjik që nga themelimi i saj. Është padyshim një nga vendet më të mira për t’u vizituar në Shqipëri, dhe ju duhet të qëndroni disa netë këtu për të shijuar plotësisht. Nga aty, është gjithashtu e lehtë për të bërë udhëtime ditore në vende të bukura aty pranë.

 1. DHERMI

Një destinacion popullor plazhi përgjatë Rivierës Shqiptare, e cila është e njohur për shtëpitë e saj të vjetra të gurit, si dhe është një vend i partisë gjatë verës.

 1. SYRI I KALTER

E njohur edhe si Syri i Kaltër, një nga vendet më të bukura për t’u vizituar në Shqipëri. Shkoni për një notim, ose thjesht shijoni mrekullitë e mahnitshme të Nënë Natyrës.

 1. KRUJA

Një qytet historik, rreth 20 km në veri të Tiranës. Kruja është i famshëm për të qenë kryeqyteti i parë i shtetit shqiptar në mesjetë, dhe më vonë si kryeqyteti i Mbretërisë së Shqipërisë. Vizitorët sot mund të shijojnë Muzeun e Skënderbeut, Kështjellën e Krujës, si dhe muzeun etnografik kombëtar.

 1. ROZAFA

Shqipëria është e mbushur me histori, dhe Kalaja e Rozafës dhe rrënojat e saj është një tjetër vend interesant për të vizituar nëse ju pëlqen historia. Kalaja ndodhet pranë qytetit të Shkodrës dhe është një nga qytetet më të vjetra në të gjithë vendin. Ishte një kështjellë ilire deri sa romakët e zaptuan atë në vitin 167 pas erës sonë.

 1. LIN

Një fshat i vogël simpatik pranë liqenit të Ohrit. Shkoni këtu për pamje piktoreske dhe një pushim relaksues.

 1. POGRADEC

Një vend i mrekullueshëm në Liqenin e Ohrit. Qyteti është i rrethuar nga kodra dhe male dhe është shtëpia e më shumë se 20.000 njerëzve.

 1. PORTO PALERMO

I famshëm për kështjellën në formë ylli, e ndërtuar nga Ali Pasha në shekullin e 19-të. Porto Palermo është gjithashtu një destinacion popullor plazhi dhe një ndalesë interesante  përgjatë Rivierës Shqiptare.

 1. Lugina e Valbonës

Shtegu midis Valbonës dhe Thethit është quajtur një nga shtigjet më të mira në Europë. Por edhe nëse nuk shkoni për përvojën e plotë të ecjes, Valbona është shumë e bukur dhe një vizitë me vlerë.

 1. SARANDA

Saranda është bërë një nga destinacionet kryesore turistike në Shqipëri dhe është një bazë e shkëlqyeshme për të eksploruar Shqipërinë e Jugut. Prej këtu, ju mund të arrijnë lehtësisht në Ksamil, Butrint, Gjirokastër, si dhe në destinacione të tjera të plazhit përgjatë Rivierës.

Saranda vetë ka shumë për të ofruar gjithashtu. Ka shumë restorante, bare, dyqane dhe madje edhe plazhe për të shijuar.

 1. TIRANË

E fundit por jo më pak e rëndësishme, kryeqyteti shqiptar, Tirana, është një qytet i madh ku jetojnë rreth 30% e popullsisë së përgjithshme. Shumica e kryeqyteteve po bëhen gjithnjë e më shumë globale këto ditë, ndërsa Tirana po bëhet gjithnjë e më moderne. (monitor)