Pse turizmi nuk po rrit konsumin në Shqipëri?

Importuesit e drithërave, orizit dhe makaronave pohojnë se konsumi i popullatës vijon të pakësohet edhe në 3-mujorin e parë të 2024-s, për shkak të emigrimit të të rinjve dhe shpopullimit të zonave malore. Nga buka te makaronat, orizi, vaji i lulediellit, birrat, preparatet larëse deri te baret dhe restorantet, si shfaqet ecuria e konsumit? Sa […]

Dhoma Amerikane e Tregtisë kundër Aeroportit të Vlorës, Jaço: Të pezullohen punimet! Nëse s’ndodh kostot do jenë të mëdha

TIRANË– Presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Enio Jaço ka reaguar pas kërkesës së Konventës së Bernës për pezullimin e Aeroportit të Vlorës. Me anë të një postimi të bërë në rrjetin e tij Facebook, Jaço thekson se ky do jetë rasti që do vërë në test Shqipërinë në respektimin e ligjeve kombëtare dhe ndërkombëtare. Ai ka […]

Media amerikane: Ja pse duhet te vizitoni Shqiperine perpara se te behet shume e frekuentuar!

Shqipëria është një nga ato vendet që shumë turistë e harrojnë se ekziston. E vendosur në Europën Jugore, përtej detit nga Italia është në jug të Kroacisë dhe në veri të Greqisë. Është vërtet vendi më i mirë që mund të shkonit ndonjëherë me pushime. Kështu shkruan në një artikull siti amerikan “Buzzfeed.com”, i cili […]

PKDK pushtohet nga turistet

Parku Kombetar i Divjakes fale punes se palodhur te stafit te AdZM Fier dhe te investimeve te shumta te shoqatave mjedisore eshte transformuar ne nje destinacion turistik gjithnje e me te vizituar nga shqiptare e te huaj. Gjate gjithe vitit ky park mirepret vizitore te shumte te cilet shijojne qetesine natyrore dhe bukurite e lagunes […]

“Bike Tour” ne Parkun Kombetar Divjake – Karavasta

Pas kulles panoramike, pasareles se drurit dhe shetitjes me varka tashme vizitoret do te kene mundesi te shijojne bukurite e zones duke bere nje xhiro argetuese me biçikleta. Bukurite e shumta natyrore te Parkut Kombetar Divjake-Karavasta jane kthyer ne nje “magnet” per turistet e shumte te huaj dhe vendas te apasionuar pas natyres. Plazhi, laguna, […]

Shtohen vizitoret ne Divjake, banoret kerkojne certifikim si guida

Rreth 40 mije vizitorë ishin në parkun kombëtar të Divjakës në një muaj.  Zyrtarisht  kjo shifër konsiderohet më e larta që është regjistruar ndonjëherë.  Edhe sot në këtë park gjen shumë vizitorë. Disa e kanë për herë të parë. Në ditë pushimi dhe festash, nxënës shkolle nga Divjaka vijnë dhe u shërbejnë si guidë vizitorëve.  […]

Krutja e Lushnjes, fshati i tradites se bujqesise

Fshatin Krutje i Lushnjes eshte pjese e investimeve te qeverise shqiptare me  programin “100 fshatrat e Shqipërisë”. Ky program synon të koordinojë ndërhyrjet në hapësirën rurale me një qasje ndërsektoriale, duke alternuar investimet publike me donatorët dhe investimet private. Gjithçka ka ndryshuar këtu sa i takon përmirësimit të traditës bujqësore, ku karakteri kooperativës u krijua […]

Mediat nordike propozojne 25 vende per te vizituar ne Shqiperi, turistet nga Europa Veriore u dyfishuan qe nga 2014

Gjatë 2018-s rreth 212 mijë turistë nga Europa Veriore vizituan Shqipërinë. Numri i tyre, të cilët  kanë zgjedhur si destinacion për të pushuar në Shqipëri, ka qenë në rritje në vitet e fundit. Numri i tyre u dyfishua që nga 2014. Madje disa prej tyre kanë pasur interes për të blerë pasuri të paluajtshme në […]

Divjaka, destinacioni “trendy” i ketij fillimviti

Xhoni dhe Fifi po notojnë në një “alla” pishinë të vogël të improvizuar përpara Qendrës së Vizitorëve, në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Janë dy pelikanë që punonjësit i kanë pagëzuar me emra dhe që nuk u janë bashkuar tufave përgjatë lagunës. Historia e Xhonit daton disa vite më parë, kur u gjet i plagosur në brendësi […]

Hapet Qendra e re e Vizitoreve ne Malin e Dajtit

Është inauguruar ditën e hënë Qendra e re e Vizitorëve në Parkun Kombëtar të Dajtit. Sipas ministrit të Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi, kjo është qendra e shtatë e në vend, e cila jo vetëm do të shërbejë si një pikë informacioni, por edhe si një mundësi e shtuar për rritjen e turizmit. “Inaugurojmë qendrën […]