DW: A eshte e ardhmja e Kosoves tek bujqesia?

Jeta e fermerëve shqiptarë dhe serbë në Kosovë dhe largimi i të rinjve nga zonat rurale. Fshati Sverkë ndodhet në Kosovë, rreth 16 kilometra nga qyteti i Pejës. Berat Hasani, është pronar ferme dhe është mjaft i shkathën në organizimin e punëve. Banorët e fshatit i kanë dhënë emrin “Mbreti i blegtorëve”. https://www.facebook.com/watch/?ref=external&v=277546396845255}| Ai para […]

Fermeret, te paorientuar. Mungesa e strategjise ne bujqesi po deshton investimet ne te mbjella

Mungesa e një strategjie apo programi konkret për bujqësinë bën që bujqit e vegjël dhe ata të mesëm të priren për të mbjellë kultura bujqësore të cilat nuk garantojnë vazhdimësi të investimit. Shembulli për këtë situatë janë banorë të zonës së Sotirës, në Gramsh. Një vit më parë, këta banorë mbollën bimën e livandos, e […]

Biznesi i vogel ne krize/ Mungesa e xhiros, rrezikon falimentin

Përballë mungesës së klientëve dhe pasigurive të shtuara, tregtarët e vegjël shprehen pesimistë për të ardhmen dhe shumë prej tyre i frikësohen një falimenti të mundshëm. Pasiguri të mëdha nga tjetër në këtë periudhë ndihen edhe te qytetarët të cilët kanë orientuar të gjithë shpenzimet e tyre për nevojat bazike. Një përkeqësim i situatës së […]

Ilaçi natyral per ankthin, pagjumesine dhe depresionin

Ekspertët tregojnë mënyrat e thjeshta, përmes të cilave natyra zvogëlon stresin dhe krijon një shpëtim të menjëhershëm. Këto kurime natyrale nga ankthi, depresioni dhe pagjumësia, do të ndryshojnë jetën tuaj. Ndërsa gjërat vërtet kanë ndryshuar me kufizim e lëvizjeve, ju prapë mund të korrni përfitimet mendore dhe emocionale të natyrës, pavarësisht se ku jetoni, premton […]

Global Gap dhe asistenca financiare e NOA-s gjate te gjithe procesit te çertifikimit

Fushata e informimit qe ka ndermarre Institucioni Financiar NOA sebashku me Agronews dhe Radio Lushnja kete here u beri te ditur fermereve rendesine çertifikimit Global Gap. Ne studio me gazetarin Shkelqim Bylykbashi te ftuar ishin Ilir Pilku specialist i njohur i Bujqesise dhe Ervis Mengjesi  Drejtor i deges se NOA Lushnje. Specialisti Pilku theksoi domosdoshmerine […]

Eksportet ne BE/ Kosova permbush standardet per produktet me origjine shtazore

Sot datë 09 qershor 2020 në gazetën zyrtare të  Bashkimit Evropian L 220/5, është publikuar vendimi për përfshirjen e Kosovës në listën e vendeve të treta me të drejt eksporti për produktet ushqimore me origjinë shtazore në vendet e Bashkimit Evropian. Duke marrë parasysh Traktatin për Funksionimin e Bashkimit Evropian, Direktivën e Këshillit 2002/99/EC të […]

Hollanda i kerkon BE-se uljen e kafeines ne shtesat ushqimore – “Demtojne shendetin e njeriut”!

Sipas një studimi, ata që konsumojnë këtë lloj pije rrezikojnë të tejkalojnë kufijtë e rekomanduar nga EFSA. Dhe si pasoje kanë probleme me hipertension, dhimbje koke dhe shqetësime. Këto janë disa nga efektet në shëndetin e njeriut që mund të shkaktojë konsumi i tepërt i shtesave ushqimore që përmbajnë kafeinë, sipas një studimi të Rivm […]

Taskforce per Biodiversitetin/ Te forcojme marredhenien mes ekonomise dhe natyres

Shqipëria, si dhe Ballkani Perëndimor si rajon, ka një biodiversitet të pasur, duke përfshirë shumë lloje të kërcënuara, të rralla dhe endemike dhe ekosisteme relativisht të mëdha të padëmtuara. “Nga natyra përveç përfitimeve të tjera, marrim ushqim dhe ujë, energji dhe ilaçe, mbështetje për rregullimin e klimës dhe zbutjen e rrezikut nga katastrofat. Ekziston nevoja […]

Rritje e lehte çmimeve ne qershor, krahasuar me nje vit me pare

Çmimet e ushqimeve dhe produkteve të tjera janë rritur mesatarisht me 1.8% në qershor, në krahasim me të njëjtin muaj të një viti më parë, raportoi INSTAT, duke mbetur poshtë objektivit të shënjestuar prej 3% të Bankës së Shqipërisë. Rritja është ndikuar nga ushqimet, qiratë dhe uji, ndërsa çmimet për kategoritë e tjera kanë shënuar […]

Copernicus/ Qershori 2020 muaji me i nxehte i regjistruar ndonjehere

Muaji qershor 2020 ka qenë më i nxehti i regjistruar ndonjëherë në botë duke u barazuar me qershorin 2019, njoftoi sot shërbimi europian Copernicus mbi ndryshimin klimatik, duke nënvizuar ekzistencën e anomalive shqetësuese dhe zjarret në Siberi. “Qershori 2020 është i barabartë me qershorin 2019, muaji qershor më i nxehtë që prej fillimit të të […]