Reklame:

Portulaca, nje ilaç i fuqishem natyror dhe nje “bombe” me antioksidante dhe omega 3

Shumica prej jush ndoshta e njihni Portulacën (ose siç quhet ndryshe burdullaku) një bimë e cila mbin vetë dhe që përmban mjaft vlera ushqyese.

Portulaca përmban një sasi të madhe të vitaminave dhe mineraleve që ndihmon nevojat e përgjithshme dhe sasi të madhe kalciumi që forcon kockat tona.

Farat e saj janë jashtëzakonisht të forta dhe bima mbijeton mbi 25 vjet.

Kjo barishte përmban shumë më shumë vitaminë A se të gjitha perimet e gjelbra, gjë që është shumë e dobishme ne parandalimin e kancerit.

Ajo gjithashtu përmban Omega-3 dhe acide yndyrore, thelbësore në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe goditjes në tru.

Plus kjo fabrikë është pa OMGJ dhe për këtë arsye duhet ta përfshini rregullisht në dietën tuaj.

Gjethet e saj janë mjaft të shijshme edhe pa u gatuar, prandaj mund ta përdorni në receta të ndryshme ne vend të spinaqit.

Ju mund ta shtoni atë në sallata dhe sanduiç dhe duke qenë se ajo është gjithashtu e pasur me proteina, ajo do të përforcojë nevojat tuaja të energjisë.

Gjithashtu Portulaca zvogëlon rrezikun e çrregullimeve të zhvillimit në fëmijët, të tilla si autizmi dhe ADHD.

Burimi / http://www.imiglioripost.com