Reklame:

Media amerikane: Ja pse duhet te vizitoni Shqiperine perpara se te behet shume e frekuentuar!

Shqipëria është një nga ato vendet që shumë turistë e harrojnë se ekziston. E vendosur në Europën Jugore, përtej detit nga Italia është në jug të Kroacisë dhe në veri të Greqisë. Është vërtet vendi më i mirë që mund të shkonit ndonjëherë me pushime.

Kështu shkruan në një artikull siti amerikan “Buzzfeed.com”, i cili ka renditur 21 arsye përse duhet vizituar Shqipëria përpara se të bëhet shumë e frekuentuar.

1-Para së gjithash, është relativisht e qetë

Gjatë një vere europiane, ndihet pothuajse e pamundur të shpëtosh nga turmat, veçanërisht në bregdet. Kroacia, Italia, ishujt Grekë … kudo është plotë me njerëz. Epo jo Shqipëria. Në krahasim me fqinjët e saj mesdhetarë, është relativisht e pashfrytëzuar në botën e turizmit.

2-Por nuk do të zgjasë për shumë kohë

Shqipëria aktualisht është në proces të përpjekjes për t’u anëtarësuar në BE dhe po investon gjithnjë e më shumë para në turizëm. Kështu që ju vizitojeni më mirë përpara se të bëhet shumë e modës dhe e mbushur me njerëz.

3- Plazhet janë të magjishme

Plazhet me rërë të bardhë në pjesën jugore të vijës bregdetare të vendit janë një parajsë e vërtetë. Uji është i ngrohtë, i kripur dhe tepër blu.

4- Malet janë po aq të mira

Nëse jeni alpinist, do të duhet të shkoni në veri të vendit. Pamjet malore këtu rivalizojnë Alpet, me panorama mahnitëse dhe fshatra të lezetshëm. Rruga nga Thethi në Valbonë është një nga ngjitjet më të njohura ditore, me bujtina të vogla në të cilat mund të qëndroni.

5-Ushqimi është mahnitës

Shumë nga ushqimet që do të gjeni në restorante janë bërë nga përbërës lokalë, shpesh organikë. Do të vini re shumë ngjashmëri me ushqimin grek, megjithëse ka disa pjata tipike shqiptare që duhet ti provoni patjetër, si qoftet, salçiçet, fërgesë (vegjetariane dhe djathë), byrek dhe trileçe (një tortë me qumësht dhe karamel).

6- Mos u largoni pa provuar ushqimet e detit

Qytetet bregdetare të gjitha kanë ushqime deti tepër të freskëta, të cilat zakonisht kapen në mëngjes të freskëta. Një nga vaktet më të zakonshme në restorante këtu është peshku i pjekur në skarë me perime dhe patate, ose kallamar i pjekur në skarë me limon.

7- Populli është jashtëzakonisht miqësor

Nuk ka as fjalë për të përshkruar se sa janë mikpritës shqiptarët. Ecja nëpër dyqane do të përfundojë në mënyrë të pashmangshme në një bisedë 10-minutëshe me shitësen në dyqan, kamerierët dhe banakierët do të ulen me ju dhe do të flasin tërë natën. Çdo lokal dëshiron të sigurohet që udhëtarët janë duke kaluar një kohë të mirë në vendin e tyre dhe do t’ju ndihmojnë.

8- Gjithçka është shumë miqësore me portofolin

Në krahasim me Italinë, Greqinë dhe madje edhe Kroacinë, Shqipëria është e lirë si HELL. Një vakt i tërë në një restorant të bukur është nën 10 dollarë, dhe në shumicën e bareve, pijet bien rreth 1 ose 2 dollarë.

9- Ka qytete të bukura të vjetra

Gjirokastra është një qytet i mbrojtur nga UNESCO i vendosur në kodra. Ju mund të endeni nëpër rrugët me kalldrëm deri në kështjellën në majë të kodrës, e cila ofron pamje befasuese mbi luginat që gjenden poshtë saj.

10-Kryeqyteti, Tirana, është një qytet modern, i freskët

Kur kaloni shumë kohë në qytetet e vogla rurale dhe bregdetare të Shqipërisë, Tirana mund të vijë si një tronditje. Një qytet me zë të lartë dhe i përhapur me një përzierje të lezetshme të ndërtesave të vjetra dhe të reja, padyshim që ia vlen disa ditë. Sigurohuni që të merrni teleferikun deri në malin e Dajtit me pamje nga qyteti.

11-Gjithçka është pak aventurë

Ta quajmë kaotik sistemin e transportit publik të Shqipërisë është një nënvlerësim. Në “autobusët” që marrin udhëtarët midis qyteteve mos u çuditni nëse dikush përfundon i ulur në dysheme, ose duhet të ulen katër pasagjerë në një vend me dy persona. Është e vështirë të gjesh oraret në internet, kështu që thjesht duhet të paraqitesh në stacionin e autobusëve dhe të shpresosh për më të mirët. Por të gjithë janë aq miqësorë sa nuk është kurrë një përvojë shumë stresuese.

12- Kudo ku shkoni, njerëzit do t’ju ofrojnë pije

Shumë njerëz në Ballkan krijojnë alkoolin e tyre të bazuar në rrush, dhe Shqipëria nuk bën përjashtim. Quhet “raki”, është një pije e fuqishme që vendasit e pinë si ujë. Është zakon të keni një gotë të ofruar kudo që shkoni, nga hotelet në restorante.

13- Shqipëria është e vendosur në mënyrë të përsosur për kudo që doni të udhëtoni më pas për në Europë

Nga Shqipëria mund të merrni një traget për në Itali, ose një autobus të shpejtë për në Greqi, Kroaci, Kosovë, apo Serbi. Nëse jeni duke planifikuar një udhëtim të gjatë në Europë, Shqipëria duhet të jetë në atë itinerar.

14- Megjithëse ka mjaft gjëra për të parë ju mund të kaloni tre javë këtu dhe ende nuk del koha për të bërë gjithçka

Shumë njerëz kanë tendencë të kalojnë nja dy ditë në Sarandë, më pas një ose dy ditë në Tiranë përpara se të lëvizin. Bëni vetes një favor dhe kaloni më shumë ditë për të eksploruar këtë vend.

15-Ka vende për të gjithë, pa marrë parasysh stilin tuaj të udhëtimit. Ju mund të festoni në qytete si Sarandë …

Qyteti bregdetar i Sarandës është një Mekë për pushuesit italianë që kërkojnë një vend të lirë për të pushuar. Ka shumë bare dhe klube bregdetare që janë të hapura gjatë gjithë natës dhe plazhe të bukura për t’u çlodhur gjatë ditës .

16- Ose qetësohuni në qytetin malor të Thethit

Nëse ju pëlqen t’i merrni gjërat pak më të ngadalta, vizitoni qytetet e vogla në male. Këtu do të gjeni bujtina komode të vendosura në mënyrë të përsosur pranë shtigjeve, shëtitje dhe ujëvara.

17- Mundësitë janë të pafundme. Ju mund të notoni në ujëvara …

Vizitoni Syrin e Kaltër pranë Sarandës, ose soditni ujëvarat e akullta afër Beratit.

18- Ose ngjituni në kështjellat e vjetra për të fiksuar pamje të mahnitshme

Cilido qytet që vizitoni do të ketë një lloj kështjelle lart në një kodër që pret të ngjitesh dhe të eksplorohet.

19- Bëni një nga udhëtimet më të bukura të trageteve në botë …

Udhëtimi me dy orë në traget në Liqenin e Komanit është magjik. Ju kaloni nëpër kanale të ngushta të rrethuara nga kodra dhe shkëmbinj të gjelbër dhe përfundoni në një fshat të bukur, të izoluar.

20- … ose kaloni kohë në burime natyrale të nxehta të vendosura në vargmalet e thella malore

Burimet e nxehta të Benjës afër Përmetit janë një sfidë për të arritur, por ia vlen vërtet. Sidomos kur i merrni ato vetë.

21- Është e mahnitshme edhe në dimër

Sigurisht, plazhet dhe moti i ngrohtë janë të shkëlqyera. Por në malet shqiptare që zbardhen nga dëbora gjatë dimrit, ju mund të bëni ski dhe ecje ose thjesht të uleni pranë zjarrit dhe të shijoni pamjet.