SHMU: Kjo jave pritet te jete “tipike” e vjeshtes – Vranesira, reshje lokale dhe diell!

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak java që presim përpara parashikohet një tjetër javë “tipike” e vjeshtës me mot me vranësira por edhe ditë me diell. Në këtë mënyrë për ditën e  e Hënë moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura por edhe intervale të herëpashershme me diell. Në zonën e jugut reshje shiu […]

Parashikimi i motit/ Pas reshjeve te shiut rikthehen ditet me diell

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se pas disa ditëve me reshje shiu e mot kryesisht të vranët, gradualisht mbi vendin tonë fillojnë të ndikojnë kushte të qëndrueshme atmosferike. Sipas SHMU nesër moti në vendin tonë do të jetë i kthjellët por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësirave kalimtare të cilat më të […]

Parashikimi i motit per fundjaven/ Mbizoterojne oret me diell

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak gjate ditës se shtunë orët me diell do të mbizotërojnë në pjesën më të madhe të vendit. Era do të jetë nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 2-7m/s, përgjatë vijës bregdetare hera-herës fiton shpejtësi deri në 15m/s. Ditën e diel parashikohet të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në […]

Parashikimi per fundjaven/ Mot i ngrohte dhe me diell

Sipas te dhena te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak vendin e pret një fundjavë e ngrohtë dhe me diell. Dita e shtunë përgjithësit do të jetë me diell e vranësira të lehta kalimtare. Të dielën parashikohet zhvillim i vranësirave të cilat në mesditë e pasdite do të pasohen nga reshje shiu lokale në afate të shkurtra kohore. […]

Parashikimi i motit/ Rritje temperaturash dhe dite me diell

Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak kete jave do kemi rritje temperaturash dhe dite me diel ne te gjithe territorin e vendit. Pas disa ditëve me shi (të cilat vijojnë lokalisht edhe të Hënën dhe të Martën) përgatituni për disa ditë me diell, ditë të ngrohta në mesditë dhe ditë festive sic është Dita […]

Parashikimi i motit: Ikin ditet me diell, rikthehen reshjet e shiut dhe ulja e temperaturave

Pas disa ditëve me me diell tashmë situata atmosferike mbi vendin tonë do të ndryshojë gradualisht duke filluar nga dita e shtune. Shërbimi Meteorologjik njofton se dita e Shtunë do të nisë me mot të kthjellët në të gjithë territorin por gradualisht duke nisur nga orët e mesditës pritet shtimi gradual i vranësirave fillimisht mesatare […]

Ushqimet demtohen ne diell/ Patatet krijojne solanine, nje kimikat toksik per njeriun

Patatet në asnjë mënyrë nuk duhet të shiten në rrugë apo në tezga ku preken nga rrezet e diellit. Sipas Sokol Stafës i cili është ekspert i sigurisë ushqimorë, brënda patates prodhohet një toksinë e rrezikshme që e ka emrin solaninë. “Në momentin që e ekspozojmë pataten në dritë të diellit atëherë krijohet klororfil brenda […]