AKU asgjeson 156 ton ushqime, gjobitet subjekti

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit kanë vijuar punën me inspektime dhe monitorime në kuadër të Task-Forcës kundër përhapjes së Covid-19. Këshillohen dhe orientohen bizneset ushqimore që të vazhdojnë të respektojnë protokollin e sigurisë, në zbatimin e tij dhe sidomos në mbajtjen e distancimit fizik gjatë blerjeve. Bazuar në Planin e Marrjes së Mostrave […]

Gjobitet kompania e famshme kineze, prodhoi mjaltë te falsifikuar me shurup sheqeri

Një nga markat më të famshme shëndetësore të Kinës është ndaluar të prodhojë mjaltë dhe eshte gjobitur me 14 milionë juan (2,9 milion dollarë), pasi u kap  duke  ambalazhuar, mjaltin e skaduar në kavanoza të markës premium për shitje në supermarkete. Përzierja e mjaltit të falsifikuar nga Kina me mjaltin australian nxiti një reagim kundër […]