Humanizimi që i mungon kaq shumë shoqërisë tonë

Fabjol Hysi eshte nje nga djemte me aftesi ndryshe sa i perket degjimit e te folures por me nje ndjeshmeri te larte sociale. Fabjoli nisi lëvizjen për ndërtimin e një banese të re për ciftin Prifti në Karavasta të Divjakës. Ndjeshmëria që Fabjoli ka për njerëzit që kanë të njëjtin fat si të tijin e […]

Pse brokoli është kaq i rëndësishëm në dietën e fëmijëve tuaj

Brokoli është plot me lëndë ushqyese. Kjo është arsyeja pse rekomandohet nga shumë mjekë dhe nutricionistë. Por a e dini pse është po aq i mirë për fëmijët? Brokoli është i pasur me karotenoide, sulforafan, kamforol, kuercetinë, hekur, vitamina A, C, K1, B1, B6, E, Acid folik, magnez, selen, fosfor, kalium dhe fibra. Ekspertët rekomandojnë […]

Gripi afrikan i derrit po perhapet me shpejtesi dhe do te duhen dekada per eliminimin e tij

Virusi vdekjeprurës i derrave që u përhap nga Afrika në Evropë tani po shkatërron industrinë e mishit të derrit në Kinë prej 128 miliardë dollarësh dhe po përhapet në vende të tjera aziatike, një fatkeqësi e pashembullt që ka bërë që Pekini të therë miliona derra kot. Por ndalimi gripit afrikan të derrave nuk është […]