Horizont EU dhe AMSHC montojne stolat dhe koshat e pare ne Shkollen “P. Kurti” Ngurrez

Në kuadër të projektit “Nxitja e te rinjve per perdorimin e Medias Sociale dhe vullnetarizmit per nje mjedis te qendrueshem”, projekt i financuar nga  Agjencia për Mbështetjen e Shoqërisë Civile (AMSHC ) u zhvillua faza e vlerësimit të performancës dhe angazhimit të 4 shkollave pjesëmarrëse ku grupi i punës pasi vëzhgoi nga afër në terren, […]

JICA nis punen ne PKDK/ Mbahet takimi i pare i Komitetit te Perbashket Koordinues

Takimi i Parë i Komitetit të Përbashkët Koordinues (KPK) të “Projektit për Ndërtimin e Kapaciteteve për Përmirësimin e Menaxhimit të Bazuar në Ekosistem u mbajt në 3 Qershor 2021 në Hotel Divjaka Resort, në Divjake. Projekti u lançua në 16 maj, pas 7 vjetësh që nga përfundimi i projektit të mëparshëm të JICAs në Parkun […]

Alarmi i shkencetareve / Per here te pare akulli ne Artik nuk ka ngrire ende

Për herë të parë që nga fillimi i regjistrimeve, zona kryesore e akullit të detit Arktik në Siberi ende nuk ka filluar të ngrijë në fund të tetorit. Ngrirja e vonuar vjetore në Detin Laptev është shkaktuar nga nxehtësia e zgjatur në Rusinë veriore dhe ndërhyrja e ujërave të Atlantikut, thonë shkencëtarët e klimës që […]

Greqi/ Inagurohet muzeu i pare nenujor!

Greqia inauguroi muzeun e parë nënujor me mbetjet e një anijeje që transportonte mijëra amfora që u fundos në shekullin e V para Krishtit, një thesar i mbytur në Detin Egje që entuziastët e zhytjes tani do të lejohen ta eksplorojnë. Ministrja e Kulturës, Lina Mendoni mori pjesë në ceremoninë e cila u zhvillua në […]

Rritje e lehte çmimeve ne qershor, krahasuar me nje vit me pare

Çmimet e ushqimeve dhe produkteve të tjera janë rritur mesatarisht me 1.8% në qershor, në krahasim me të njëjtin muaj të një viti më parë, raportoi INSTAT, duke mbetur poshtë objektivit të shënjestuar prej 3% të Bankës së Shqipërisë. Rritja është ndikuar nga ushqimet, qiratë dhe uji, ndërsa çmimet për kategoritë e tjera kanë shënuar […]

Per here te pare ne Shqiperi/ Gjurmim satelitor per levizjet e Pelikanit Kaçurrel ne PKDK

Ka nisur te zbatohet per herë te parë ne Shqiperi praktika e studimit të lëvizjes së pelikanit kacurrel nëpërmjet teknologjisë satelitore AdZM Fier, falë mbështetjes së Programit të Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (PNUD) në Shqipëri, në kuadër të projektit “Rritja e Qendrueshmërisë Financiare të Sistemit të Zonave të Mbrojtura në Shqipëri” bëri të mundur […]

Nje vit me pare Panairi ne Qendren e Vizitoreve te PKDK

Pikerisht nje vit me pare ne 11 Maj 2019 ne Parkun Kombetare Divjake-Karavasta u festua dita e Pelikanit Kaçurrel. AdZM Fier ne bashkepunim me shoqatat Horizont EU, MEN dhe AOS  organizuan nje dite festive ne Qendren e Vizitoreve ne PKDK duke ftuar bizneset e zones dhe disa shkolla duke prezantuar traditat dhe vlerat e zones […]

Suedi/ Hapet restoranti i pare per vetem nje klient

Quhet Bord för en (d.m.th. tavolinë për një), në qytetin e vogël të Ransäter. Madje përfshin edhe shërbimin contactless: në vend të kamerierit, të shërben një lloj teleferiku që sjell ushqimin në një shportë pikniku. Kjo është përgjigjja (provokuese) ndaj koronavirusit. Një tavolinë, një karrige dhe një fushë përreth. Ky skenar, mes ëndrrës dhe metafizikës, […]

SHBA: Per here te pare ne 116 vjet histori, do te ndaloje Metroja ne New York

Nga Dalip Greca Metroja e Pagjumë e New York-ut do të pushoje. Ky projekt zbatohet për herë të parë në historinë 116-vjeçare të metros, ku i gjithë sistemi do të ndërpresë shërbimin 24-orësh, çfarë më parë ka ndodhur vetëm në raste të ngjarjeve madhore, grevave të punojësve apo gjatë katastrofave natyrore. Prej kohësh Metroja, që […]

Pandemia globale Covid-19/ Qytetet boterore sic nuk i keni pare asnjehere

Shumë qytete në mbarë globin janë plotësisht të shkreta, pasi qeveritë kane vendosur masa të ashpra në përpjekje për të kufizuar përhapjen e koronavirusit vdekjeprurës COVID-19. Destinacionet turistike dhe qendrat e biznesit që dikur ishin të mbushura me njerëz, tani janë më të qetë se ç’do kush mund ta imagjinonte, thonë vendasit. Njerëzve u është […]