Kamomili – Efektet dhe perfitimet

Lulet e kamomilit përdoren dhe janë të famshme për vetitë e tyre qetësuese, shkruan faqja italiane e internetit cure-naturali.it. Në realitet bima nuk ka përbërës aktivë nxitës si shumica e bimëve që përdoren kundër pagjumësisë, por përkundrazi, ajo ka kryesisht veti antispazmodike, siç është balsami i limonit. Këto veti e bëjnë kamomilin një relaksues të […]

Perfitimet shendetesore te agjerimit

Disa ekspertë thonë se kufizimi i konsumit të ushqimit gjatë ditës mund të ndihmojë në parandalimin e problemeve shëndetësore dhe përmirësimin e shëndetit mendor. Gjithashtu ata kane zbuluar se kufizimi i marrjes së ushqimit gjatë ditës mund të ndihmojë në parandalimin e problemeve shëndetësore si kolesterol të lartë, sëmundje të zemrës dhe mbipesha, si dhe […]

Vaji i livandos dhe perfitimet shendetesore te saj

Vaji esencial i livandos nxirret nga distilimi me avuj i luleve të livandos. Lulet e livandos janë përdorur që në lashtësi si erëza për shkak të aromës së tyre. Vaji esencial i saj përdoret: për të bërë parfume, në kremra, xhele, infuzione, locione dhe sapunë. Vaji i livandos ka aftësi për të qetësuar sistemin nervor, […]

Perfitimet qe keni nese konsumoni kumbulla!

Konsumimi i kumbullave mund te sjelle mjaft pasoja pozitive ne organizmin tone. Perveçse mund te perdoren per perdorimin  e mermelatave, padyshim qe mund te konsumohen edhe te fresketa. Sipas studimeve kumbullat, jo vetem qe forcojne kockat, parandalojne dhe zvogelojne rrezikun e zhvillimit te kancerit ne zorren e trashe, konsumimi i 12 kumbullave zvogelon edhe nivelet […]

Fiqte dhe perfitimet shendetesore

Në stinën e nxehtë të verës mjekët këshillojnë që të konsumoni sa më shumë fruta dhe perime. Një nga frutat sezonalë është edhe fiku, një frut shumë i shijshëm. Fiqtë janë të përbërë nga një numër i madh i mineraleve, fibrave dhe sheqernave natyralë, të cilat ndihmojnë për një funksionim sa më të mirë të […]

Uji me Limon dhe perfitimet e tij ne shendet

Përfitimet nga konsumimi i ujit me limon  janë të shumta. Pirja e ujit me limon ka shumë përfitime. Çdo mëngjes shtrydhni lëngun e gjysmë limoni në një gotë me ujë . Pirja e ujit me limon është një këshillë e zakonshme shëndetësore. Limoni është një depo i vitaminës C, balancon nivelin alkalik të pH, forcon sistemin […]

Perfitimet shendetesore nga boronica e kuqe

Boronicat e kuqe janë ndër frutet me më së shumti përfitime shëndetësore. Dhe pikërisht për këtë ka arsye të mira për t’i konsumuar gjatë gjithë vitit, qoftë të ngrira, të thata ose në lëngje. Sipas disa hulumtimeve të reja ky lloj i boronicave të kuqe ndihmon kundër kërcënimit global të antibiotikëve dhe baktereve që përdoren […]

Perfitimet shendetesore nga borziloku

Përmban shumë fitonutrientë, minerale, vitamina që janë të rëndësishme për shëndetin dhe mirëqenien e njeriut. Elementët kimikë që gjenden tek borziloku kanë vlera të mëdha kundër inflamacionit dhe baktereve. Përmban 86% e dozës së rekomanduar ditore me vitaminë C në 100 gramë që shërben si antioksidant dhe lufton radikalet e lira. Acidet që përmban borziloku […]