Protesta e Fermereve: Tentohet te bllokohet rruga, çahet kordoni i policise

Ateher kur dukej se gjithçka do perfundonte ne protesten e organizuar nga fermeret, keta te fundit te revoltuar nga gjendja e veshtire ne te cilen ndodhen tentuan te bllokojne qarkullimin rrugor ne rrethrrotullimin e Savres ne Lushnje. Pavaresisht forcave te shumta te policise se rendit dhe atyre te FNSH te ardhura nga Fieri protestuesit arriten […]

Ndotja e ajrit rrezik per femijet/ Protesta masive ne France

Banorët, në qytetin francez të Rouen, kanë protestuar kundër ndotjes së ajrit. Sipas tyre, një shtëllungë prej tymi, ka rënduar cilësinë e ajrit si pasojë e një zjarri masiv në një depo kimike. Retë e  mëdha prej tymi, kanë mbuluar Francën veri-perëndimore ndërsa më shumë se 5000 ton kimikate dhe naftë u dogjën në këtë […]

Protesta globale per klimen po fillojne perpara samitit te OKB

Ndërsa liderët botërorë përgatiten të takohen në Nju Jork për një Samit të OKB-së për Klimën javën e ardhshme, miliona të rinj në të gjithë botën do të kalojnë shkollën të Premten për të kërkuar veprime më të shpejta kundër ndryshimit të klimës. Navigoni hartën e mësipërme duke përdorur miun ose dy gishtat tuaj në […]

Protesta e fermereve, Tentohet te bllokohet autostrada

Fermeret protestues kane tentuar te bllokojne autostraden Lushnje – Fier. Ne perfundim te proteste kur u mendua se gjithcka mbaroi fermeret u rimblodhen rreth-rrotullimin e Savres ne autostrade duke u ulur kembekryq ne rruge. Vendosmeria e tyre zgjati rreth 30 minuta pasi kane nderhyre forcat e policise te ndihmuara edhe nga ato te FNSH duke i […]

Protesta e fermereve ne Lushnje, Po falimentojme duam suvencione

Ashtu siç ishte paralajmeruar me pare, ne Lushnje diten e sotme u zhvillua protesta kunder skemes se TVSH-se dhe problemeve te shumta qe ka bujqesia ne vendin tone. Fermere dhe blegtore te Lushnjes, Divjakes, Fierit, Beratit, Kuçoves dhe Gjirokastres si dhe  grumbullues e perpunues te qumeshtit kanë dale per te protestuar ne rruget hyrese te […]

Itali: protesta e barinjve, derdhen mijera litra qumesht ne rruge

Në të disaten ditë të protestës së qumështit në Sardenjë, fermerët u lëshuan ultimatum institucioneve se nëse nuk gjendet zgjidhje për të shitur qumështin me çmime te arsyeshme atëherë ata do bllokojnë zgjedhjet komunale më 24 shkurt. Por, pas takimit me një delegacion të fermerëve, kryeministri Giuseppe Conte, mbërriti në Prefekturën në Cagliari, njoftoi se […]