Fermerët protestë në të gjithë BE-në, si nisi gjithçka dhe ndikimi në ekonominë e vendeve të Unionit

Në muajt e fundit, protestat e fermerëve kanë përfshirë Evropën, duke kulmuar në një bllokim të qarkullimit në Bruksel në mes të samitit të BE-së javën e kaluar. Për shumë evropianë, është ende e paqartë se si nisi e gjitha kjo. Historia e protestave aktuale mund të thuhet se i ka rrënjët në Marrëveshjen e […]

Serbi/ Shkaterrohen tubat e hidrocentraleve, banoret proteste ne mbrojtje te lumit

Banoret e fshatit Rakita ne juglindje të Serbisë kanë hequr tubat e instaluar për të ndertuar një hidrocentral të ri në një lumë afër zones. Njerëzit vendas, të cilët u ndihmuan nga aktivistët e mjedisit, kanë frikë se hidrocentrali mund të shkatërrojë rezervat e peshkut në lumin Rakitska, duke bere që të thahen puset dhe […]

Fermeret ne proteste, Sindikata organizon tubimin kunder ndryshimit te skemes se subvencionit

Sindikata e Fermereve te Bashkuar menjehere ka reaguar pas ndryshimeve te skemes se kompensimit per fermeret e cila eshte mare pa nje konsultim me grupin e interesit dhe i eshte vendosur nje tavan kompensimi. Kryetari i S.F.B. Eduart Sharka ka publikuar vendimin e kryesise se sindikate per te protestuar per te drejtat e fermereve te […]

Fermeret e Myzeqese perseri ne proteste, “Te zgjidhen problemet me bujqesine”

Fermeret e Myzeqese kane protestuar perseri per situaten e veshtire ne bujqesi ku nuk po arrijne te shesin produktet e tyre. Qindra fermere nga Lushnja, Fieri dhe Berati  jane grumbulluar serish ne Lushnje, kete here tek rrethrrotullimi i Savres ku kane protestuar ne menyre paqesore duke kerkuar nje zgjidhje per situaten e veshtire ne te […]

Fermeret e Myzeqese perseri ne proteste, 30 tetor tubim paqesor Lushnje!

Protestat e fermereve dhe blegtoreve po vijojne prej kohesh ne vendin tone dhe po udhehiqen nga shoqata “Fermeret e Myzeqese”.  Perveç pjeses se protestave paqesore ne rruge, ata kane kane perpiluar edhe 5 kerkesa qeverise per te zgjidhur kete situate katastrofike per ta. Te indinjuar nga mungesa e tregut dhe mbetjet e prodhimeve pa shitur, […]

“Fermeret e Myzeqese” perseri ne proteste

Shoqata “Fermeret e Myzeqese” ka paralajmeruar nje tjeter proteste te fuqishme me date 21 tetor prane rreth-rrotullimit te Savres ne Lushnje per ti kerkuar qeverise te nderhyje per te zgjidhur destabilizimin e tregut aktual i cili po shkaterron ekonomine e fermereve dhe te familjeve te tyre. Me ane te nje letre grupi nismetar i kesaj […]

Deklarate e Ambasades se SHBA: Jo dhune ne proteste!

Ambasada Amerikane ka reaguar per protesten e neserme duke  iu bëre thirrje organizatorëve që të mbajnë përgjegjësi përballë po të njëjtave parime, t’iu bëjnë thirrje publikisht mbështetësve të tyre të mblidhen paqësisht si dhe të refuzojnë energjikisht dhunën në çdo mundësi. Shtetet e Bashkuara duan atë që meriton populli shqiptar: sundim të ligjit që mbron […]