EFSA: Rreziqet ne shendet nga prania e glikalkaloideve ne patate

EFSA ka vlerësuar rreziqet për shëndetin e njeriut dhe kafshëve në lidhje me praninë e glikalkaloideve në ushqime dhe veçanërisht në patate. Glikalkaloidet janë substanca toksike që gjenden në familjen e bimëve Solanaceae, e cila përfshin patate, domate dhe patëllxhanë. Helmimi nga glikalkaloidet mund të shkaktojë simptoma si të vjella dhe diarre. Bazuar në njohuritë […]

Dieta mesdhetare, per nje shendet me te mire

Ndërrimi i dietës në moshë të vjetër, nga një dietë e thjeshtë në një dietë mesdhetare, me një përzierje të perimeve, frutave dhe peshkut, rikthen një ekuilibër të bakterieve të lidhura me shëndetin e mirë. Gjatë një studimi me 612 vullnetarë, të moshës nga 65 në 79 vjeç, nga pesë shtete europiane, ata që ndoqën […]

Te mirat e ullinjve ne shendet

Edhe pse më shumë vëmendje i është dhënë vajit të ullirit sesa vetë ullirit, ullinjtë mbeten një nga ushqimet më të shijuara në guzhinë. Ullinjtë klasifikohen si fruta me bërthamë të së njëjtës familje botanike me qershitë dhe pjeshkët. Ullinjtë jeshilë mblidhen në fillim të sezonit të vjeshtës ndërsa të zinjtë kur janë pjekur plotësisht. […]

Ushqimet e duhura per nje shendet te mire!

Ushqyerja e shëndetshme është një ndër prioritetet që secili duhet të ketë parasysh kur vjen puna tek mirëqenia e organizmit. Prioritete që shpesh herë dhe pa dashur i lëmë edhe pas dore. Hapi i parë drejt përmbushjes së këtyre objektivave është pastrimi i organizmit në brendësi të tij, një proces që njihet si detoksifikim. Trupi […]

Disa sekrete per nje shendet te persosur

Kur vjen puna tek shëndeti njerëzit hasin vështirësi. Kjo sepse disa nuk dinë të ruajnë ekuilibrat për një shëndet normal, disa mundohen dhe nuk ia arrijnë dot, po nëse ndiqni ndërsa disa hapa mund të keni një shëndet të përsosur. 1- Për të jetuar një jetë të shëndetshme duhet të hiqni dorë nga të gjitha […]

1 luge vaji ulliri çdo mengjes ben mrekulli ne shendet

Vaji i ullirit nuk përdoret vetëm në kuzhinë, por edhe në mjekësi, farmaci apo për higjienën personale. Ajo çka e bën vajin e ullirit një super ushqim është niveli i lartë i yndyrave mono të pangopura, sidomos acidit oleik dhe antioksidues të ndryshëm. Për shkak të përfitimeve të shumta që i sjell shëndetit, vaji i […]

3 kumbulla ne dite per kocka dhe shendet te forte

Ngrenia e rregullt e kumbullave rrit ndjeshem dendesine minerale te kockave. Nje studim u perqendrua tek roli i ngrenies se kumbullave ne shendetin e kockave te grave. Grate qe moren pjese ne studim u ndane ne dy kategori. Ne kategorine e pare moren pjese grate qe konsumonin kumbulla rregullisht. Ne te dyten, morren pjese gra […]

Mjalti me kanelle, kombinimi i duhur per shendet te mire

Për shekuj me radhë njerëzit kanë përdorur produkte natyrale për të trajtuar sëmundje të ndryshme. E ashtuquajtura mjekësi alternative ofron shumë zgjidhje që rezultojnë shumë më të suksesshme se trajtimi medicinal. Mjalti dhe kanella janë dy ndër produktet që kur bashkohen së bashku i sjell dobi të pafundme organizmit të njeriut dhe trajtojnë disa sëmundje. […]

Konsumoni Brokoli per nje shendet te mire!

Sipas mjekeve, njerezit qe duan te jene te shendetshem duhet te hane brokoli, pasi per ta, ” brokoli eshte ushqimi i jetes se shendetshme”. Brokoli e mban zorren me te shendetshme, ai largon insektet nga zorra juaj. Perveç faktit se kujdeset per shendetin e zorreve, brokoli permireson edhe rrit sistemin imunitar. Brokoli ndihmon sistemin tretes […]

Uji me Limon dhe perfitimet e tij ne shendet

Përfitimet nga konsumimi i ujit me limon  janë të shumta. Pirja e ujit me limon ka shumë përfitime. Çdo mëngjes shtrydhni lëngun e gjysmë limoni në një gotë me ujë . Pirja e ujit me limon është një këshillë e zakonshme shëndetësore. Limoni është një depo i vitaminës C, balancon nivelin alkalik të pH, forcon sistemin […]