10 ushqimet qe jane ne rrezik zhdukje

Nje studim i Universitetit te Oksfordit tregon se mungesa e frutave dhe perimeve do te rriste çmimet dhe do te ndryshonte dieten boterore. Ne planet do te vdesin 534 000 persona me shume ne vitin 2050 dhe ky skenar kerkon zgjidhje. Banania. Ne dhjetor te 2015 revista shkencore “Plos Patogens” njoftonte se nje kerpudhe e […]

Lulja buze (Psychotria elata), nje specie ne zhdukje

Quhet Psychotria elata, por njihet me emrin popullor “flower lips” (lulja-buzë), për shkak të ngjyrës së kuqe të zjarrtë dhe formës që të kujton buzët sensuale të një femre. Lulja ushqehet me insekte dhe rritet në pyjet tropikale të Kolumbisë, Kosta Rikës, Panamasë dhe Ekuadorit, por ekzistenca e saj është në rrezik për shkak të […]