100 mln euro per bujqesine/ SFB: Subvencionimi permes prodhimit rrit efektivitetin

Programi i prezantuar nga Partia Demokratike për sektorin e bujqësisë shihet si një ndryshim i madh nga ana e Sindikates së Fermerëve te Bashkuar. Në një intervistë në Euronews Albania, kreu i SFB, Eduart Sharka tha se ka disa mënyra për të alokuar një fond prej 100 milionë eurosh. “Ne mendojmë se ka disa përparësi, […]

Sistemi shpalir ne kultivimin e trangullit arrin rendimete te larta

Prodhimi i trangujve të vegjël për nevojat e industrisë ushqimore, vitet e fundit u tregua si mjaft interesante dhe fitimprurëse për prodhuesit bujqësor për shkak të plasmanit të sigurt, ndërsa nga ana tjetër, përparësi e trangujve të vegjël është se mund të mbillen si kulturë e dytë në sipërfaqen e njëjtë në fushë të hapur […]

100 vjetori i Kongresit Kombetar te Lushnjes – Gezuar “Paveresine e Dyte te Shqiperise”

Diten e sotme ne shtepine muze u zhvilluan festimet ne kuader te 100 vjetorit te Kongresit Kombetar te Lushnjes. Mijera qytetare lushnjare dhe te ftuar nga shqiperia dhe diaspora mbushen sheshin prane shtepise muze te kongresit te Lushnjes. Kryetari i Parlamentit Gramoz Ruçi dhe Zv/Kryetari i Parlamentit Myslim Murrizi sebashku me Zv/Kryeministrin Erion Braçe te […]

Myftinia Lushnje 100 pica per te demtuarit nga termeti!

Pas aksionit te grumbullimit te ndihmave si dhe dhurimit te gjakut nga besimtaret Myslimane te Lushnjes, dita e sotme ka qene nje tjeter dite obligimi per Myftinine. 100 pica jane porositur dhe derguar vellezerve e motrave te demtuar nga termeti i dt 26 nentor. Organizimi i besimtareve dhe dhurimeve per te demtuarit tashme duhet menduar […]

Plastika kunder kanaçeve te aluminit, Kush do ta fitoje betejen? Nuk ka zgjidhje 100% te gjelber!

Kompanitë globale të shisheve të ujit po përpiqen të shtojnë përdorimin e kanaçeve të aluminit, që janë lehtësisht të riciklueshme, për të zëvëndësuar përdorimin e plastikës që ka ndotur oqeanet.  Pavarësisht se kjo duket si një zgjidhje e lehtë për mjedisin, nuk është një alternativë tërësisht e “gjelbër”. Kanaçet e aluminit mund të reduktojnë me […]

Kopshti artificial me uje ne Japoni fiton çmimin Obel, me vlere 100,000 euro

Art Biotop Water Garden, një peizazh artificial nga Junya Ishigami pranë Maleve Nasu në Japoni, ka marrë çmimin Obel të këtij viti. Çmimi i ri ndërkombëtar me vlerë prej 100,000 eurosh (86,000 paund), e bën atë një nga çmimet me vlerë më të lartë të dhëna për projektet arkitekturore, nga Fondacioni Henrik Frode Obel. Ky […]

Gjermania ofron 100 miliarde euro per klimen

Qeveria gjermane kërkon të miratojë një paketë masash për klimën prej të paktën 100 miliardë eurosh, deri në vitin 2030, sipas një projekti ende në diskutim në qeveri. Pritet që në samitin e planifikuar, partitë anëtare të koalicionit të brishtë të Merkelit të arrijnë një marrëveshje mbi një listë të gjerë masash. Nëpërmjet kësaj pakete […]

Impiantet fotovoltaike, aplikuan 75 subjekte, vetem 11 lidhen kontrate per çmimin 100 euro/MW

Në vitin 2017 kur u miratua ligji për burimet e rinovueshme të energjisë pati një bum të aplikimeve për ndërtimin e impianteve fotovoltaike me kapacitet të instaluar deri në 2MW. Kjo u nxit edhe nga një vendim qeverie që konsideronte këto impiante si koncesione atipike dhe miratimin ia linte në dorë Ministrit të Infrastrukturës dhe […]

Siguria ne plazhe – KLSH: Duhen 5 mije vrojtues, distanca 100 metra

Rekomandimet e Kontrollit të Lartë të Shtetit për sigurinë në plazhe nuk janë marrë parasysh nga institucionet kompetente duke bërë që edhe këtë sezon të jetë i njëjti problem. Duke marrë shkas nga  ngjarjet e humbjes së jetëve të pushuesve në plazhet shqiptare, KLSH kërkon nga Ministria e Turzimit që eshte përgjegjëse për kontraktimin e […]

FMN: Taksa 100% rriti çmimet në Kosove

Vendosja e tarifës 100% ndaj mallrave që importohen nga Serbia dhe Bosnje Hercegovina kanë rritur ndjeshëm çmimet e mallrave të konsumit në Kosovë. Këto janë përfundimet e Fondit Monetar Ndërkombëtar pas vizitës disa ditore të misionit të tij në Prishtinë. Sipas FMN-së, rritja e sektorit privat dhe ajo e eksporteve janë edhe sfidat kryesore me […]