Ja pse nuk duhet te hani banane me stomakun bosh

Shpesh në mëngjes që të mos dalim me stomakun bosh nga shtëpia, marrim një banane, që na tingëllon si opsioni i përsosur. Është e shëndetshme, ushqyese dhe do të japë energji, që për mëngjes është shumë e nevojshme. Mirëpo, sipas nutricionistëve, çuditërisht, banania është një nga ushqimet më të këqija për t’u konsumuar për vaktin […]

Parandaloni sulmet e zemres dhe trurit duke ngrene banane çdo dite

Konsumimi i bananeve ne perditshmeri mund te ndihmoje ne parandalimin e sulmeve te zemres dhe trurit – thone hulumtimet e reja. Te pasura me kalium, ushqimet si banania i ndalojne bllokadat fatale dhe e parandalojne ngushtimin e artereve Hulumtuesit nga Universiteti i Alabamas i kane zbuluar keto efekte pasi i kane analizuar minjte te cilet […]

Çaj me banane

Pike se pari kuron depresionin, tensionin e larte dhe sherben si furnizues me energji. Banania eshte nje frut mjaft i preferuar nga te gjithe, i cili ofron nje sere dobish per shendetin. Pike se pari kuron depresionin, tensionin e larte dhe sherben si furnizues me energji. Po ashtu nje tjeter dobi e bananes, ose me […]