Raporti/ Konsumi i evropianeve eshte pergjegjes per 10% te shpyllezimeve ne te gjithe boten!

Konsumi i evropianëve është përgjegjës për 10% të shpyllëzimeve në të gjithë botën. Por shumica e qytetarëve as nuk e vërejnë sepse ndodh kryesisht jashtë kufijve të BE-së. Kjo u zbulua nga raporti i ri i WWF me titull “Sa pyll keni ngrënë, përdorur ose veshur sot?”. Pasojat e konsumit të raportuara nga ambientalistët janë alarmante: 80% e […]

AdZM Vlore, Pandemia izoloi njerezit por çliroi natyren dhe boten e eger

Administratat e Zonave te Mbrojtura te cilat jane ngritur ne rang qarku qe prej vitit 2015 po bejne nje pune te vyer per ruajtjen e vlerave kulturore, historike dhe natyrore te shqiperise. AdZM Vlore ka ne juridiksionin e saj 6 Zona te Mbrojtura dhe 89 Monumente Natyre. Zonat e mbrojtura jane: Parku i vetem Kombetar […]

Koronavirusi mund te mos largohet asnjehere – OBSH: Do te duhet te mesojme te jetojme me te!

Koronavirusi i ri mund të mos largohet kurrë dhe popullatat në mbarë botën do të duhet të mësojnë të jetojnë me të, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetit të Mërkurën. Ndërsa disa vende të botës fillojnë gradualisht të lehtësojnë kufizimet e vendosura në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit të ri, OBSH tha që […]

Virusi CBPV po vret Bletet, alarm per boten!

Shkencëtarët në Britaninë e Madhe, kanë shfaqur shqetësim pasi popullsia e bletëve anembanë botës është zvogëluar nga një sëmundje, e cila përhapet nëpërmjet insekteve asimptomatikë dhe shpërndahet me shpejtësi. Virusi kronik i paralizës së bletëve (CBPV) për herë të parë u regjistrua në Lincolnshire në vitin 2007. Një dekadë më vonë, u gjet në 39 […]

Dita Boterore e Shpendeve Migratore, ” Zogjte lidhin Boten tone”

Tema e ketij viti per kete dite mjedisore ne mbare globin eshte ” Zogjte lidhin Boten tone”. Dita Botërore e Shpendëve Migratorë ka filluar të festohet nga viti 2006 dhe ka si qëllim që të sjellë në vëmëndjen e popullatës dhe të shërbejë si një ditë ndërgjegjësimi për mbrojtjen e shpendëve migrator dhe habitatet e tyre. […]

DW/ Ramazan pa iftar? – Sprove per besimtaret myslimane ne mbare boten

Pandemia e Coronës është një sprovë e vërtetë për besimtarët myslimanë në mbarë botën. Sepse nga pasojat e saj preken tri nga pesë shtyllat e besimit islam: shumë vende e kanë kufizuar lirinë e tubimeve dhe xhamitë janë të mbyllura. Pelegrinazhet për në Mekë aktualisht nuk lejohen, pasi Arabia Saudite e ka mbyllur vendin e […]

Ushqimi “Kosher” dhe perhapja e tij ne te gjithe boten

Gjatë ekspozitës së Meadowlands, në New Jersey, ku morën pjesë më shumë se 360 mijë ekspozues ushqimi dhe pijesh nga e gjithë bota dhe 6 mijë të ftuar, u prezantuan qindra produkte që përfshinin gjithçka, që nga bazat e picave të bëra nga lulelakra, deri tek salcat, sanduiçet e akullores, mushtit, empanadat e viçit (një […]

Eksportuesit e grurit ne te gjithe boten, Kryeson Rusia

Prodhimi bujqësor është një nga shtyllat kryesore të ekonomisë, që përbën 3% të PBB-së në botë dhe pothuajse 30% të punësimit global. Një nga drithrat më të kultivuar në botë është gruri, i cili mund të përdoret për të bërë produkte të tilla si bukë dhe produkte të pjekura. Vlera totale e eksporteve në të […]

Ligjet me te çuditshme te ‘Qarkullimit Rrugor’ ne te gjithe boten!

Të gjithë që përdorin automjete e dinë se fillimisht duhet të mësojnë rregullat e qarkullimit, nëse jo të gjitha ato bazë të cilat ndeshen në përditshmëri por në botë ekzistojnë akoma ligje të çuditshme të cilat nuk dëgjohen shpesh në vendin tonë. Disa prej tyre janë statute të vjetra  që presin të pastrohen nga rregulloret. […]

OBSH: “80% e adoleshenteve ne te gjithe boten bejne me pak se nje ore aktivitet fizik ne dite”

Katër nga pesë adoleshentë në të gjithë botën bëjnë më pak se një orë aktivitet fizik në ditë, thotë Organizata Botërore e Shëndetit, duke paralajmëruar se kjo rrezikon seriozisht shëndetin e tyre në të ardhmen. Studimi, bazuar në të dhënat e raportuara nga 1.6 milion studentë të moshës 11 deri 17 vjeç nga 146 vende, […]