Parandaloni sulmet e zemres dhe trurit duke ngrene banane çdo dite

Konsumimi i bananeve ne perditshmeri mund te ndihmoje ne parandalimin e sulmeve te zemres dhe trurit – thone hulumtimet e reja. Te pasura me kalium, ushqimet si banania i ndalojne bllokadat fatale dhe e parandalojne ngushtimin e artereve Hulumtuesit nga Universiteti i Alabamas i kane zbuluar keto efekte pasi i kane analizuar minjte te cilet […]

Divjaka, një mbretëri natyrore që mund të vizitohet çdo ditë të vitit

Divjaka është një qytet i ri por që ka një histori të lashtë që lidhet me Qytetin e Humbur Arnisa dhe me “Via Egnatian” e Romës së Vjetër. Vetë emri i saj rrjedhë pikërisht nga kjo rrugë që lidhte Apoloninë me pjesën e saj që vinte nga Durrësi e bashkoheshin në Klodiana ose Peqini i […]

Hurmat Arabe, fruti qe duhet konsumuar çdo dite

Hurmat arabe janë produkt që përmbajnë antioksidantë, të cilat zvogëlojnë një proces të quajtur aterosklerozë, ku arteriet bëhen të vështira për t’u bllokuar dhe depozitat yndyrore reduktohen me rreth një të tretën. Nëse njëra prej pllakave pëson këputje, atëherë ajo mund të formojë mpiksje të gjakut që mund të bllokojë furnizimin me gjak të zemrës, […]