COVID-19 uli punesimin – Sherbimet dhe bujqesia, sektoret me te goditur

Përhapja e coronavirusit në vendin tonë, përpos rritjes së papunësisë, ka ulur edhe ritmin e punësimit. Megjithatë, sipas shifrave zyrtare të Institutit të Statistikave, situata nuk paraqitet aq e rëndë sa pritej, ku për pothujase dy muaj ekonomia pësoi një mbyllje totale dhe mungesë konsumi. Referuar të dhënave të Instat, përgjatë periudhës Prill-Qershor 2020,  ritmi […]

Studimi: Covid-19 mbijeton 3 jave tek peshku dhe mishi i ngrire

Studimet dhe teoritë dhe rreth Covid-19 kanë qenë të shumta që nga nisja e pandemisë së coronavirusit e deri më sot. Një studim i ri në Singapor ka dalë me përfundimin se virusi mund të mbijetojë deri në 3 javë edhe tek mishi dhe peshku i ngrirë. Disa pjesë salmoni dhe disa pjesë të mishit […]

Covid-19 po perhapet nga te rinj asimptomatike, OBSH ben thirrje per t’i dhene fund “nacionalizmit te vaksinave”

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se koronavirusi po përhapet kryesisht nga të rinjtë e moshës 20, 30 dhe 40 vjeç, të cilët nuk janë të vetëdijshëm se janë infektuar. Takeshi Kasai, drejtori rajonal për OBSH-në në Paqësorin Perëndimor, tha në një konferencë virtuale se të rinjtë që udhëheqin përhapjen përbëjnë një rrezik për […]

COVID-19: Pasojat mbi bujqesine ne Shqiperi!

Zonat rurale kanë qasje të vogël te programet për mbrojtje sociale për shkak të pronësisë mbi tokën, kur në të njëjtën kohë popullata karakterizohet me të ardhura të ulëta, të paqëndrueshme, kryesish punësim joformal. Një nga degët më të prekura të ekonomisë nga kriza ekonomike-shëndetësore e shkaktuar nga Covid-19 është bujqësia. Ndërprerja e zinxhirëve të […]

Cigaret elektronike rrisin rrezikun e infektimit nga Covid-19!

Kush pi cigare elektronike ka më shumë gjasa të sëmuret me COVID-19 sesa jo duhanpirësit. Adoleshentët dhe të rinjtë që pinë rregullisht cigare elektronike janë shumë më të predispozuar për t’u sëmurur më rëndë me COVID-19 sesa jo duhanpirësit në të njëjtën moshë. Për herë të parë një ekip mjekësh të udhëhequr nga profesorja e […]

COVID-19/ Si te qendroni te sigurte ne plazh!

Situata e pandemise ne vendin tone vazhdon te mbetet shqetesuese. Rastet e reja me personat e prekur nga COVID-19, çdo dite nuk bien nen 100 persona por edhe numri vdekjeve po rritet frikshem. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u bën apel qytetarëve dhe bizneseve të zbatojnë me korrektësi rregullat dhe protokollet për frenimin e […]

Studimi: Femijet, transmetuesit me te medhenj te Covid-19

Nje studim interesant eshte botuar ditet e fundit, ne nje kohe kur vjeshta me virozat dhe fillimin e ciklit shkollor dhe parashkollor eshte 1 muaj larg!! Studiuesit thone qe femijet e vegjel jane transmetues te COVID 19! Shkalla e materialit gjenetik të koronavirusit të zbuluar në hundët e fëmijëve nën pesë vjeç është 10 deri […]

Kurban Bajrami/ KMSH ben njoftimin e rendesishem per te gjithe besimtaret

Duke vlerësuar situatën dhe ecurinë e zhvillimeve të fundit mbi përhapjen e Covid-19 në Shqipëri, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, u ka dhene Myftinive te vendit rregullat dhe protokollet per te zbatuar gjate faljes se Kurban Bajramit. Myftinia Lushnjë bën me dije se namazi i Kurban Bajramit këtë vit do të falet nëpër të gjitha xhamitë […]

COVID-19/ Kujdesi qe duhet te kene grate shtatzena – ISHP: Respektoni ne menyre strikte rregullat e higjienes vetjake

Instituti i Shëndetit Publik ka apeluar per grate shtatzena sesi mund te mbrohen nga koronavirusi COVID-19. ISHP iu drejtohet te gjitha grave shtatzena, duke iu bere thirrje te respektojne ne menyre strikte rregullat e higjienes vetjake dhe distancimit social. “Si të mbroheni nga COVID-19 gjatë shtatzënisë? Nëse jeni shtatzëna, respektoni në mënyrë strikte rregullat e […]

Si e ushqen pabarazia vdekshmerine nga COVID-19

Tri vende – Shtetet e Bashkuara, Brazili dhe Meksika – kanë pothuajse gjysmën (46%) të vdekjeve të shkaktuara nga COVID-19 në botë por ata kanë vetëm 8.6% të popullsisë së botës. Rreth 60% e vdekjeve të pandemisë në Europë janë të përqendruara në vetëm tre vende – Itali, Spanjë dhe Mbretëri e Bashkuar, të cilat […]