WWF ngre alarmin, 50 vitet e fundit popullsia e botes se eger ka rene me 68%

Organizata Botërore për Mbrojtjen e Natyrës (WWF) ngre alarmin mbi rrezikun që po i kanoset botës së egër. Në një raport të fundit nga WWF thuhet se popullsia e botës së egër humbi rreth dy të tretat e saj gjatë pesëdhjetë vitet e fundit si rrjedhojë e shkatërrimit të mjedisit. Për të ndaluar këtë prirje […]

Raporti: 2 mije me te pasurit e botes kane me shume pasuri se 4.6 miliarde njerez!

Miliarderët e botës kanë më shumë pasuri se 4.6 miliardë njerëz dhe 1% e më të pasurve në glob zotërojnë më shumë sesa dyfishin e pasurisë së 6.9 miliardë njerëzve. Këto janë shifrat e fundit mbi pabarazinë globale nga një raport i lëshuar të hënën përpara një takimi vjetor të elitave globale në vendpushimin malor […]

Anijet shqiptare ne listen e zeze – Prej 1 Korrikut mund te mos lejohen te ankorojne neper portet e botes

Anijet shqiptare që lundrojnë në ujrat ndërkombëtare tashmë janë futur në listën e zezë të asaj që njihet si Memorandumi i Parisit. Në kuadër të këtij memorandumi, organizmi vlerëson gjendjen dhe standardin e anijeve të secilit shtet, pavarësisht faktit nëse ai vend është ose jo vend firmëtar i memorandumit të Parisit. Shqipëria nuk është ndër […]

E perkthyer ne te gjitha gjuhet e botes, receta 5000-vjeçare kuron semundje te ndryshme

Kjo recetë u zbulua nga komisioni i ALECSO-s, i Kombeve të Bashkuara në Ausev, në vitin 1972. E përkthyer pothuajse në të gjitha gjuhët e botës, ekzistenca e saj daton 4000-5000 vjet para erës sonë. Uthulla e hudhrës ndihmon në mbajtjen larg të arteriosklerozës dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare. Ajo mbron enët e gjakut dhe […]