Pas grurit, fermerët pritet të ulin deri në 15% të mbjellat edhe me misër për shkak të mungesës së tregut të shitjes

Mungesa e tregut dhe çmimi i shitjes së grurit nën kosto ndikoi në uljen e sipërfaqeve të mbjella me grurë në zonat kryesore të fushës së Korçës dhe Myzeqesë. Sivjet situata pritet të jetë e ngjashme edhe për të mbjellat me misër. Pas datës 15 prill nis sezoni i mbjelljes së misrit. Për shkak të […]

Vlerat e jashtezakonshme te farave te specit per shendetin

Farat e specit jemi mesuar t’i hedhim ne kosh perpara çdo gatimi te perimes. Megjithate, keto fara bardhoshe kane te njejtat vlera si speci vete. Speci dhe farat e tij jane te dobishme kunder semundjeve kardiovaskulare dhe mbajtjen e kolesterolit ne nivele te uleta. Specat jane te pasur me fiber, proteine, vitamina dhe minerale si […]

Magjia e farave chia, pse duhet ti konsumoni

Farat chia janë cilësuar nga ekspertë dhe nutricionistë të shumtë si një nga ushqimet më të shëndetshme në planet. Janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe i japin trupit dhe trurit tuaj përfitime të jashtëzakonshme. Sipas gjuhës antike të fiseve Maja, “chia” do të thotë fuqi. Chia është bimë e pasur me acide yndyrore omega-3, […]