Kurban Bajrami/ KMSH ben njoftimin e rendesishem per te gjithe besimtaret

Duke vlerësuar situatën dhe ecurinë e zhvillimeve të fundit mbi përhapjen e Covid-19 në Shqipëri, Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, u ka dhene Myftinive te vendit rregullat dhe protokollet per te zbatuar gjate faljes se Kurban Bajramit. Myftinia Lushnjë bën me dije se namazi i Kurban Bajramit këtë vit do të falet nëpër të gjitha xhamitë […]

Pelikani Kaçurrel thyen rekordet e 30 viteve te fundit ne PKDK

Shifra rekord jane regjistruar kete vit per Pelikanin Kaçurrel ne Parkun Kombetar Divjake-Karavasta ku kan çelur 55 zogj  nga me shume se 80 fole. “Ndersa i gjithe globi po lufton me pandemine e koronavirusit natyra vazhdon e qete ne ciklin e saj jetesor ndersa rengersat jane ne detyre per mbrojtjen dhe monitorimin e Zonave te […]

Aplikimet per IPARD II, neser afati i fundit per perfitimin e fondeve ne bujqesi

Programi IPARD II një instrument i Ndihmës së Para-Anëtarësimit (IPA) për Zhvillimin Rural i ka hapur mes të tjerash një mundësi edhe Shqipërisë. Thirrjet për fazën e dytë u çelën vitin e shkuar, por të mërkurën e kësaj jave është afati i fundit për të dorëzuar aplikimet për të përfituar nga këto fonde. Agjencia për […]

FMN: Shqiperia e 102-a ne bote dhe nder te fundit ne Europe per te ardhurat per fryme ne 2019

Edhe gati 3 dekada pas kalimit në ekonominë e tregut, shqiptarët, që jetojnë në një vend të bekuar nga zoti, me bukuri të shumta e pasuri natyrore, vijojnë të jenë ndër më të varfërit e Europës. Statistikat e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), të përditësuara në “Pasqyrën Ekonomike Globale tetor 2019” tregojnë se të ardhurat për […]

Regjistrohet ngrohja me e shpejte globale ne 2000 vitet e fundit

Gjatë 2000 viteve të fundit, temperaturat botërore nuk ishin rritur kurrë kaq shpejtë sa tani, sipas të dhënave të publikuara sot që, sipas ekspertëve, do të heqin të gjitha dyshimet tek skeptikët ndaj ngrohjes globale. Ndërkohë që një pjesë e mirë e Europës po përballet me serinë e radhës të të nxehtit ekstrem në një […]