Shqiperia gati per Censusin e Shependeve Dimerues 2021

Agjencia Kombetare e Zonave te Mbrojtura per te 6-in vit radhazi organizon Censusin e Shpendeve Ujore Dimerues ne Shqiperi. Ne datat 15, 16 dhe 17 janar ne te gjithe vendin, ne plot 30 liqene dhe ligatina do te jene rreth  90 punonjes te AdZM-ve, te cilet sebashku me ekspertet ornotologe, studente dhe vullnetare, do te […]

Oxford: Vaksina e Koronavirusit mund te jete gati kete shtator!

Një vaksinë për COVID-19 mund të jetë e gatshme që në Shtator, sipas ekspertëve nga Universiteti i Oksfordit. Sarah Gilbert është një profesore e vaksinologjisë dhe thotë se ajo është “80% e sigurt” se një vaksinë COVID-19 që po zhvillohet nga ekipi i saj do të funksionojë. Ekipi i saj në Oksford është pjesë e […]

Mbreteria e Bashkuar gati te nise importin e pulave te lara me acid nga SHBA

Tani që Brexit do të implementohet dhe Britania nuk do të duhet të zbatojë më rregullat evropiane, Londra duket se është e gatshme të importojë edhe pulat e dezinfektuara me acid laktik, ose me klor , nga Shtetet e Bashkuara për të qetësuar urinë e pangopshme të këtij ushqimi në vend , duke ulur edhe çmimet. […]

Restaurohet flamuri i Kongresit te Lushnjes, Gati ne 100-vjetorin e ngjarjes historike!

Mjeshtri i restaurimit Frederik Stamati po punon prej disa muajsh për restaurimin e flamurit të valëvitur në kongresin e Lushnjës, që u mbajt më 21-31 janar të vitit 1920. Stamati, i cili ka publikuar një fotografi nga puna për restaurimin e këtij flamuri ka deklaruar se “ka disa muaj që po punohet intensivisht për restaurimin […]

Familjet e reja shpenzojne gati dy here me pak per ushqime dhe dyfish me shume per restorante dhe hotele

Më shumë se një e pesta e shpenzimeve nga familjet e reja shkon për të siguruar banesën. Sipas të dhënave të INSTAT të publikuara në Anketën e Buxhetit të Familjeve 2018, rreth 22.6% e shpenzimeve e familjeve me kryefamiljar deri në 24 vjeç, ishin për banesë, duke mbajtur kështu rekord krahasuar me familjet, ku kryefamiljari […]

Matrikulla per kafshet falas – Ministri: Po bejme gati edhe nje skeme per nafte pa taksa nga fermeret

Gjatë bashkëbisedimit me fermerët në Fier, Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi, ka bërë të ditur është duke u përpiluar një skemë e re për marrjen e naftës pa taksa. Ai solli shembullin e lehtësisë që është krijuar me naftën për sektorin e peshkimit, duke theksuar se në fakt këtu është më i […]

Vetem 4.4% e te punesuarve marrin paga mujore mbi 120 mije leke, gati gjysma jeton ne “mjerim”

Nga mbi 1,1 milionë të punësuar që u raportuan si të punësuar nga INSTAT në tremujorin e dytë të vitit 2019, vetëm 4.4% prej tyre paguajnë sigurime me paga më të larta se 120 mijë lekë. Duke marrë në konsideratë totalin e të punësuarve në mbi 1,145 mijë persona, rreth 50 mijë individë raportojnë se […]

BSH: Gati hedhja e kartmonedhave te reja ne treg

Banka e Shqiperise ka vendosur hedhjen ne treg te kartmonedhave te reja te cilat kane disa elemente me shume te sigurise! Diten e djeshme eshte prezantuar seria e re të përmirësuar të kartëmonedhave shqiptare me kurs ligjor, të cilat do të hidhen në qarkullim gradualisht. Seria e re e kartëmonedhave Lek do të përmbajë 6 […]

Banka Boterore: Gati gjysma e ekonomise shqiptare eshte informale

Një studim i Bankës Botërore për ecurinë e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme në Rajonin e Ballkanit, i publikuar këto ditë vlerëson se informaliteti në Shqipëri vijon të mbetet i lartë dhe zë deri në 50% të ekonomisë. Studimi thotë se, edhe pse Shqipëria ka marrë masa për të ulur informalitetin, fenomeni mbetet ende […]

Divjake, fermeret te kenaqur nga shiu, thatesira gati i falimentoi

Reshjet e shiut kanë qenë bekim për fermerët në Divjakë. Thatësira e gjatë, thuajse i falimentoi, por java me reshje u ka kthyer besimin për një sezon të mbarë prodhimi. Të gjithë kanë dalë nëpër fusha. Në Divjakë fermerët po vjelin perimet, pas javës me reshje. Me vaditje artificiale nuk ia dolën. Thatësira e dimrit […]