Media amerikane: Ja pse duhet te vizitoni Shqiperine perpara se te behet shume e frekuentuar!

Shqipëria është një nga ato vendet që shumë turistë e harrojnë se ekziston. E vendosur në Europën Jugore, përtej detit nga Italia është në jug të Kroacisë dhe në veri të Greqisë. Është vërtet vendi më i mirë që mund të shkonit ndonjëherë me pushime. Kështu shkruan në një artikull siti amerikan “Buzzfeed.com”, i cili […]

Studimi: Ajri brenda shtepise tuaj eshte me i demshem sesa ajri jashte – ja pse!

Kur dëgjoni ose lexoni për “ndotjen e ajrit”, gjërat e para që ju vijnë në mendje janë tymi i fabrikave dhe i makinave. Sidoqoftë, aq i keq sa ndotja e ajrit jashtë është ajri brenda shtëpisë dhe me të vërtetë është i rrezikshëm. Po, e lexuat saktë, ajri brenda shtëpisë tuaj, vendit të punës, apo […]

Stikat e pishes, Ja pse duhet ti konsumoni?!

Farat e pishës janë pjesë e grupit të farave vajore, janë të njohura edhe si fruta të thata. Shumë popullore në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave, ato janë përdorur edhe në përgatitjen e sallatrave të këndshme të tilla si salca e famshme Pesto, përmbanë vlera kurative, në lidhje me shëndetin e enëve të gjakut, por […]

Ja pse ngadalesohet metabolizmi dhe çfare te bëni ne kete rast

Një gjë është e sigurt, sa më i shpejtë është metabolizmi, aq më shumë kalori djeg trupi. Studimet tregojnë se një orar jo i zakonshëm i ngrënies mund të çojë në shtimin e peshës. Trupi juaj thjesht nuk mund ta dijë kur do të marri sërish ushqim dhe përpiqet të ngadalësojë gjithçka, vetëm në rast se […]

Ja pse kuajt flene ne kembe

Kuajt mund të shumë gjumë ndërsa qëndrojnë në këmbë, por shtrihen kur kërkojnë gjumë. Në mënyrë tipike, sasia e gjumit që kërkojnë është shumë e vogël, kështu që ata nuk kanë nevojë të shtrihen shpesh. Megjithatë, shumë kuaj shtrihen vetëm për shkak se ndihen rehat ose duan ta bëjnë këtë. Arsyeja pse kuajt mund të flenë gjersa […]

Vaji i peshkut ose ushqimi i trurit, ja pse duhet ta perdorni

Vaji i peshkut, i cili shihet si ushqim i trurit nga ekspertët, është i rëndësishëm për shëndetin tonë. Një minimum prej 2,2 gramë në ditë nga vaji i peshkut, rekomandohet të konsumohet, pasi shërben si mburojë mbrojtëse në trup, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Shkalla e inteligjencës për fëmijët pas përdorimit të vajit të peshkut […]