Kujdes nga ushqimet/ Ja cilet elemente shkaktojne kancer!

Kanceri është shkaku i dytë më i zakonshëm i vdekjes në Shtetet e Bashkuara, pas sëmundjes së zemrës. Kanceri ndikon thellësisht në mënyrën se si qelizat tona rriten dhe ndahen, duke i ndryshuar. I gjithë kanceri është rezultat i dëmtimit ose mutacioneve gjenetike në ADN-në tonë. Por ne gjithashtu dimë se marrja e substanca të […]

Kujdes nga zjarret!

Rritja e temperaturave dhe era jane dy arsye qe kerkojne vemendje dhe kujdes te madh sa here qe duhet te ndizni zjarr ne natyre. Nje nga shkaqet me te shpeshta te renies se zjarreve jane djegia e barerave apo mbetjeve nga krasitja te pemeve frutore apo agrokultura te ndryshme. Akoma nuk eshte futur ne kulturen […]

Kujdes me kondicioneret, ndikojne ne transmetimin e coronavirusit

Nga hulumtimet e shkencëtarëve mbi faktorët që ndikojnë në përhapjen e coronavirusit, kanë dalë në konkluzionin që kondicionerët janë transmetues të virusit, por hapja e dritareve mund ta parandalojë. Ekspertët e shëndetësisë, mjedisit dhe mikrobiologjisë në Universitetin e Oregonit dhe Universitetin e Kalifornisë, i bënë rekomandimet duke shqyrtuar studimet ekzistuese mbi mikrobet, përfshirë SARS-CoV-2 (virusi […]

Kujdes! – Nese dyshoni qe keni koronavirus nuk duhet te perdorni anti-inflamatore

Autoritetet franceze kanë paralajmëruar që ilaçet anti-inflamatore të përdorura gjerësisht mund të përkeqësojnë koronavirusin. Ministri i shëndetësisë i vendit, Olivier Véran, i cili është një mjek dhe neurolog i kualifikuar, ka postuar në Twitter: “Marrja e anti-inflamatorëve [ibuprofen, kortizon …] mund të jetë një faktor në përkeqësimin e infeksionit. Në rast ethe, merrni paracetamol. Nëse […]

Kujdes! ISHMT: Monitoruesi dixhital per femije perben rrezik potencial zjarri

Inspektorati Shtetëror i Mbikëqyrjes së Tregut, në kuadër të monitorimit të sigurisë konsumatore, ka bërë me dije se është konstatuar një produkt i cili nuk përmbush standardet në treg dhe që është i dëmshëm. Bëhet fjalë për një produkt për fëmijë, konkretisht monitorues dixhital për bebe, kompania e prodhimit të së cilës do të tërheqë […]

ISHP: Situata e gripit normale, por duhet kujdes!

Sipas Institutit të Shëndetit Publik është evidentuar qarkullimi i gripit në vendin tonë. Aktualisht qarkullon virusi A/H1 i cili gjithashtu qarkullon në gjithë shtetet e Europës dhe të rajonit. Ekspertët e Institutit të Shëndetit Publik këshillojnë që qytetarët të bëjnë kujdes ndaj të ftohtit dhe të informohen mbi këshillat ndaj gripit në faqet zyrtare të […]

Kujdes! Mos e teproni me mandarinat, shkakton keto probleme

Mandarina është ndër agrumet më të pëlqyera, sidomos në muajt e vjeshtës dhe të dimrit. Disa studime kanë dalë në përfundimin se duhet të jemi të kujdesshëm me sasinë e konsumuar të mandarinave, sepse sipas tyre, nëse hani mandarina me tepri mund të keni dhimbje barku, që mund të çojnë deri në diarre. Po ashtu, […]

Kultivimi i patates – Duhet pasur kujdes me faren

Patatja është kulturë e cila kultivohet edhe në vend të hapur edhe në vend të mbrojtur- sera ku shumë herët kultivohet i freskët për shitje. Për shkak se patatja është kulturë mjaft e përshtatshme, kërkon dhe punim të thellë, depërtues dhe të lehtë. Që të mundësohet rritje dhe rendiment i mirë, gjatë gjithë vegjetacionit, paraprakisht […]

Agjencia Kombetare e Barnave: Kujdes me perdorimin e medikamentit “Ranitidine”

Agjencia Kombëtare e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore njoftoi sot profesionistët e shëndetit dhe pacientët për një shtim efekti anësor të rëndësishëm në barin me lëndë aktive “Ranitidinë” tabletë. Në faqen zyrtare të Administratës Amerikane për Barna dhe Ushqime (FDA-Food and Drug Administration) si dhe të Agjencisë Europiane të Barnave (EMA- European Medicines Agency) është publikuar […]

Kujdes! Mos i puthni pulat

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë bërë thirrje të gjithë njerëzve që të mos i puthin pulat e tyre. Jo vetëm kaq por ato kanë deklaruar se është shumë e dëmshme që pulat të mbahen brenda ambienteve të shtëpisë, duke i pasur ato për rrjedhojë në kontakt gjatë tërë ditës edhe kur […]