Lengu i qershise lufton ankthin dhe rigjeneron energjite

Kalium, magnez dhe potas. Qershitë janë një laborator natyral që promovon relaksimin e muskujve dhe kuron ankthin, shkruhet në faqen italiane të internetit silhouettedonna.it. Përveç konsumit të ushqimit gjatë sezonit të tyre, për të pasur një veprim specifik stimulues mund të përdoret edhe lëngu organik i qershive. Merret gjysma e një gote me lëng qershie […]

Antibiotiku natyror qe lufton alergjite dhe vret viruset

Mjalti dhe hudhra kanë veti të fuqishme antibiotike që konsolidojnë sistemin tuaj imunitar. Nga njëra anë, përfitimet e mjaltit me ujë të nxehtë përfshin dëbimin e të gjitha toksinave nga trupi juaj dhe nga ana tjetër, hudhra njihet që është një ushqyese me shumë më pak kalori. Cilat janë përfitimet e mjaltit dhe hudhrës? Ushqen […]

Ndersa bota lufton koronavirusin, Afrika Lindore pushtohet nga karkalecat

Një valë e re e pushtimit të karkalecave, rreth 20 herë më e madhe se ajo e mëparshmja goditi Afrikën Lindore dhe rrezikoi miliona njerëz. Në mes të janarit, disa javë përpara se koronavirusi të përhapet në të gjithë botën, disa pjesë të Afrikës u kërcënuan nga pushtimi më i madh i karkalecave në 70 […]

Kosi natyral lufton obezitetin

Kosi është produkti numër një që lufton obezitetin për shumë arsye. Së pari, forcon sistemin imunitar, është i mirë për kockat dhe ndihmon në reduktimin e urisë së tepruar. Por që kjo të ketë rezultat, duhet të konsumoni kos natyral. Sepse një kos i përpunuar përbëhet nga kombinimi i kosit dhe produkteve të tjerë si […]

Selino lufton leuçemine

Me konsumimin e ushqimit, si selino dhe majdanoz, te cilet posedojne flavonoidin natyrore apigenine, sipas shkencetareve holandeze nga Universiteti i Groningenit mund te parandalohet leuçemia. Sipas fjaleve te Majkel Pepelenbosh, njerit nga shkencetaret qe kishte marre pjese ne studim, testet kane treguar se apigenina – nje perberes i perbashket ky i pemeve dhe perimeve – […]

Rrepa e bardhe lufton kancerin

Rrepa e bardhe eshte nje bime e cila permban shume lende minerale, te cilat jane shume te rendesishme per organizmin. Eshte vene re se perdorimi dhe konsumi i saj ndikon mjaft pozitivisht ne trupin e njeriut. – Ruan freskine e lekures: Permban shume vitamina si A, C etj. Vitamina C ndihmon ne parandalimin e plakjes […]