Shqiperia me mot te acarte/ SHMU: Te gjithe akset rrugore do te kene probleme me ngricat

Shqipëria pritet te përballet me një mot të acartë.  Por,  pse ndodh kjo situatë? Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, rajoni i Ballkanit do të përfshihet si rrallë herë nga masa ajrore me origjinë arktike të cilat do të sjellin reshje dëbore deri në bregdet dhe temperatura të acarta. Dita e Premte parashikohet me mot të kthjellët […]

Parashikimi i motit/ SHMU: Mot i paqendrueshem me vranesira mesatare ne te gjithe vendin

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka publikuar njoftimin mbi situatën e motit në të gjithë vendin duke theksuar se kryefjala e javës që presim përpara do të jetë moti i paqëndrueshëm me vranësira mesatare dhe të dendura (nuk do të mungojnë orët me kthjellime) shoqëruar me reshje shiu dhe dëbore. Sipas njoftimit për ditën e nesërme 5 […]

Keshilla qe mund t’ju ndihmojne te shmangni aksidentet e automjeteve ne mot te keq

Një makinë nuk është vetem një mjet i përshtatshëm transporti, por është gjithashtu një përgjegjësi e madhe për një shofer veçanërisht në mot të keq. Sipas  hulumtimeve të bëra nga shkencëtarët amerikanë, rreth 22% e të gjitha aksidenteve rrugore çdo vit janë për shkak të faktorëve meteorologjikë. Kjo është arsyeja pse çdo shofer kërkohet të […]

Moti i keq, rrit çmimin e ushqimeve ne mbare globin

Ndryshimet e forta te klimes dhe moti i keq me lageshtire qe kane ndodhur me te ne gjithe globin kane sjelle prishjen e ekuilibrit natyror dhe si pasoje kjo ka patur efektet e saj zinxhir. Sipas të dhënave të publikuara të enjten nga Organizata e Ushqimit dhe e Bujqësisë të Kombeve të Bashkuara (FAO), kushtet […]