Parashikimi i motit/ SHMU: Kushte te qendrueshme atmosferike deri te Premten

Sipas te dhenave te Shërbimit Meteorologjik Ushtarak kjo javë do të nisë me qarkullimin e masave ajrore të qëndrueshme që sjellin temperatura të vërteta vere. Sipas njoftimit karakteristike këtë javë do të jenë kalimet e vranësirave shtresore të cilat më tepër prezente do të bëhen të enjten e të premten. SHMU bën me dije se […]

Parashikimi i Motit/ Rikthehen reshjet e shiut ne fundjave!

Ndryshim i menjëhershëm ndodh me motin këtë fundjavë.  Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteoriologjik Ushtarak diten e shtunë e deri mesditën e së dielës do të mbizotërojë moti i vranët. Më tej nisin kthjellimet. Reshjet e shiut do të nisin në veri të vendit të shtunën e gjatë pasdites do të fitojnë intensitet me rrufe në […]

Parashikimi i Motit/ Dimri pranveror do te vazhdoje edhe kete jave!

Ditët e dimrit që po përjeton i gjithe vendi me reshje shiu dhe dëbore duket se do te vazhdojne edhe per kete jave. Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak pas dites se hene nuk do te kemi reshje shiu e debore por temperaturat do te vijojne te jene ulta. Situata do të mbetet e njëjtë […]

Parashikimi i Motit/ I nxehti Afrikan pushton Shqiperine, temperatura deri ne 40 grade

Për të gjithë ju që do të nisni pushimet këtë javë pranë detit, ju presin orë të gjata plot diell, ndërsa ju që preferoni shëtitje në mal në formë të izoluar gjatë orëve më të nxehta do të shfaqet shiu si në tabelë. Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak Mesdheu do të përfshihet nga një […]

Parashikimi i motit/ Ja si do te jete kjo fundjave ne vendin tone

Sipas Shërbimit meteorologjik Ushtarak moti për vendin tonë sa i përket fundjavës do të jetë i paqëndrueshëm. Dita e Shtunë do të karakterizohet nga moti i vranët shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar. Reshjet do të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike. Lokalisht breshër. […]

Parashikimi i motit per fundjaven/ Mbizoterojne oret me diell

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak gjate ditës se shtunë orët me diell do të mbizotërojnë në pjesën më të madhe të vendit. Era do të jetë nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 2-7m/s, përgjatë vijës bregdetare hera-herës fiton shpejtësi deri në 15m/s. Ditën e diel parashikohet të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në […]

Parashikimi i motit/ Reshje shiu, debore dhe vranesira gjate gjithe javes

Më poshtë po ju njohim se si do të jenë kushtet meteorologjike për javën që presim sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak. Dita e hënë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqendrueshme, reshjet e shiut do të jenë të izoluara me intensitet të ulët vetëm përgjatë maleve. Dita e martë do të jetë […]

Parashikimi i motit/ Rritje temperaturash dhe dite me diell

Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak kete jave do kemi rritje temperaturash dhe dite me diel ne te gjithe territorin e vendit. Pas disa ditëve me shi (të cilat vijojnë lokalisht edhe të Hënën dhe të Martën) përgatituni për disa ditë me diell, ditë të ngrohta në mesditë dhe ditë festive sic është Dita […]

Parashikimi i Motit, Vazhdojne reshjet e shiut edhe ne Mars

Dita e sotme shënon ditën e parë të pranverës meteorologjike, por kjo nuk do të përkojë me kushtet atmosferike gjatë kësaj jave. Kështu ka bere te ditur Shërbimi Meteorologjik Ushtarak i cili evidenton se “edhe pse na pret një fillim javë me temperatura pranverore, nxitur nga era e vrullshme jugore, nuk do të jetë kështu […]

Parashikimi motit – Perkeqesohen kushtet atmosferike!

Sipas te dhenave te fundit te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak ne vendin tone, nga dita e nesërme pritet që mbi vendin tonë të vij përkeqësimi gradual i kushteve atmosferike. Moti do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash me këto të fundit të dendura përgjatë gjithë ditës në zonën e veriperëndimit dhe jugut. Deri në orët […]