Aronia, fruti me i shendetshem ne bote!

Aronia është një frut i vogel i ngjashem me boronicen me substanca te larta anti-kancerogjene. Është vërtetuar se frutat e zeza të Aronisë kanë ndikim pozitiv tek qelizat kancerogjene. Në një studim në universitetin Ohio State është vërtetuar se frutat e zeza luftojnë me sukses qelizat kancerogjene. Pigmentet të cilat gjenden tek Aronia zvogëlojnë 80% […]

Zbulohet mushkonja gjigande, me e madhja ne bote

Insekti u zbulua në malet e Sichuan-it jugperëndimor në gusht 2017 gjatë një ekspedite të organizuar nga entomologu Zhao Li, dhe u studiua të paktën deri në prill 2018. Hapja e krahëve të mushkonjës është 11.15 centimetra, ndërsa në një insekt i zakonshëm i kësaj specie nuk i kalon tetë centimetrat. Është pohuar se ky […]

Njihuni me djathin me te shtrenjte ne bote

Qumështi i gomaricës është një nga më të dobishmit në botë, por deri më tani nuk kishim dëgjuar për djathin. Ai duket te jete djathi më i shtrenjtë në botë. Duhen rreth 800-1000 euro për të shijuar një kg djath te gomarices. Djathi është një nga nënproduktet më të kërkuar në botë, por kafshët nga […]

Qendrueshmeria e sistemeve ushqimore ne Bote

Studimi merr parasysh jo vetëm sigurinë ushqimore, ushqimin dhe mjedisin, por edhe faktorët ekonomikë dhe social. Studiuesit në Qendrën Ndërkombëtare për Bujqësinë Tropikale (CIAT), me qendër në Kolumbi, kanë hartuar një hartë që vlerëson qëndrueshmërinë e sistemeve ushqimore nëpër vende të ndryshme te globit. Harta është një rezultat i një studimi në të cilin studiuesit […]

25 liqenet me te medhenj ne bote

Në shumë pjesë të botës, nuk është e nevojshme të kërkoni shumë larg për të gjetur një liqen. Sipas të dhënave satelitore, ka afërsisht 100 milionë liqene më të mëdha se një hektar (2.47 hektarë) që mund të gjenden globalisht. Liqenet më të mëdha, të cilat rivalizojnë përmasat e kombeve të tëra, janë më shumë […]

Fermeret e vegjel mund te dyfishojne prodhimin e ushqimit ne bote!

Në të gjithë botën, fermerët e vegjël po detyrohen të largohen nga tokat e tyre për ti hapur rrugë bujqësisë se korporatave, dhe kjo është e justifikuar nga nevoja për të ushqyer botën dhe nevojen gjithnje e ne rritje per ushqime. Por janë fermerët e vegjël që janë më prodhimtarët, dhe sa më shumë rrëmbehet […]

Ky eshte viçi me i vogel ne bote, peshon vetem 4.5 kg

Ky viç në foto thuhet se është më i vogli në botë. I quajtur Lil’ Bill, peshon vetëm 4.5 kilogramë, i njëjtë me një mace shtëpiake dhe afërsisht sa një e dhjeta e viçave tjerë të moshës së tij. Viçi i vogël është dërguar në kolegjin e veterinarisë “The Mississippi State College of Veterinary Medicine”, […]

“Charapita” – Specat djeges me te shtrenjte ne bote kushtojne 23 mije euro

Speci djegës i llojit “Charapita” i cili vjen nga pjesa veriore e Perusë ka një kosto të lartë për t’u blerë dhe shërbehet vetëm në restorante luksoze. Për t’u kultivuar ky lloj speci nevojitet një klimë e përshtatshme tropikale dhe lartësi e madhe mbidetare. Kjo perime karakterizohet me një formë të vogël dhe është mjaft […]

Brokoli, perimja e gjelber me e shendetshme ne bote

Bëhet fjalë për një perime miqësore me stomakun, të lirë në çmim por shumë të pasur në vlera dhe shije. Brokoli është i pasur edhe me fibër të tretshme që nxjerr kolesterolin e keq jashtë trupit. Kjo perime shërben edhe si antioksidant duke qenë se ka nivele të larta e të përqendruara të vitaminës C […]

Ushqimet me te shtrenjta ne bote

Ne kete artikull do ju listojme disa ushqime apo pjata nga me te shtrenjtat ne bote me çmimet e te cilave ju mund te kishit paguar qerane apo shkollimin tuaj opo ti kishit dhuruar vetes disa dite pushime. Kerpudhat Matsutake – $1,000 Keto kerpudha jane shume te rralla por me te preferuarat e llojit te […]