Parashikimi i motit/ SHMU: Kushte te qendrueshme atmosferike deri te Premten

Sipas te dhenave te Shërbimit Meteorologjik Ushtarak kjo javë do të nisë me qarkullimin e masave ajrore të qëndrueshme që sjellin temperatura të vërteta vere. Sipas njoftimit karakteristike këtë javë do të jenë kalimet e vranësirave shtresore të cilat më tepër prezente do të bëhen të enjten e të premten. SHMU bën me dije se […]

Parashikimi i Motit/ Dimri pranveror do te vazhdoje edhe kete jave!

Ditët e dimrit që po përjeton i gjithe vendi me reshje shiu dhe dëbore duket se do te vazhdojne edhe per kete jave. Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak pas dites se hene nuk do te kemi reshje shiu e debore por temperaturat do te vijojne te jene ulta. Situata do të mbetet e njëjtë […]

Parashikimi i motit/ Pas reshjeve te shiut rikthehen ditet me diell

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se pas disa ditëve me reshje shiu e mot kryesisht të vranët, gradualisht mbi vendin tonë fillojnë të ndikojnë kushte të qëndrueshme atmosferike. Sipas SHMU nesër moti në vendin tonë do të jetë i kthjellët por nuk do të mungojnë edhe alternimet e vranësirave kalimtare të cilat më të […]

Parashikimi i Motit/ I nxehti Afrikan pushton Shqiperine, temperatura deri ne 40 grade

Për të gjithë ju që do të nisni pushimet këtë javë pranë detit, ju presin orë të gjata plot diell, ndërsa ju që preferoni shëtitje në mal në formë të izoluar gjatë orëve më të nxehta do të shfaqet shiu si në tabelë. Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak Mesdheu do të përfshihet nga një […]

Parashikimi i SHMU/ Mot i paqendrueshm, reshje shiu dhe ulje te temperaturave

Nje muaj Qershor i paqëndrueshëm dhe temperatura jo të larta ka qenë kryefjala e javës që lamë pas. Por sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak edhe java që presim përpara pritet të të jetë relativisht e paqëndrueshme, me reshje shiu të herëpashershme dhe temperatura me ato që i ngjajnë vjeshtës dhe jo verës. Në këtë […]

Parashikimi i motit/ Ja si do te jete kjo fundjave ne vendin tone

Sipas Shërbimit meteorologjik Ushtarak moti për vendin tonë sa i përket fundjavës do të jetë i paqëndrueshëm. Dita e Shtunë do të karakterizohet nga moti i vranët shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar. Reshjet do të jenë në formën e shtrëngatave dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike. Lokalisht breshër. […]

Parashikimi i SHMU/ Mot i paqendrueshem ne fundjave

Sipas parashimimit te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak fundjava do te karakterizohet nga nje mot i paqendrueshem ne te gjithe territorin e vendit. Ditën e shtunë moti parashikohet me kthjellime dhe shtim gradual të vranësirave në orët e mesditës të cilat do të pasohen nga reshje shiu me intensitet të ulët të karakterit lokal. Përgjatë relieveve malore […]

Parashikimi i motit per fundjaven/ Mbizoterojne oret me diell

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak gjate ditës se shtunë orët me diell do të mbizotërojnë në pjesën më të madhe të vendit. Era do të jetë nga veriperëndimi me shpejtësi mesatare 2-7m/s, përgjatë vijës bregdetare hera-herës fiton shpejtësi deri në 15m/s. Ditën e diel parashikohet të ketë mot me alternime kthjellimesh dhe vranësira në […]

Parashikimi i motit: Neser rikthehet perseri moti i kthjellet

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka njoftuar se vendi ynë diten e sotme eshte ndikuar nga kushte të paqëndrueshme atmosferike pas shumë ditëve me diell dhe mot të kthjellët. Deri në fund të 24-orëshit moti do të vijoj i vranët i shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme e lokalisht të vazhdueshme me intensitet të ulët e mesatar. […]

Parashikimi i motit/ Reshje shiu, debore dhe vranesira gjate gjithe javes

Më poshtë po ju njohim se si do të jenë kushtet meteorologjike për javën që presim sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak. Dita e hënë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqendrueshme, reshjet e shiut do të jenë të izoluara me intensitet të ulët vetëm përgjatë maleve. Dita e martë do të jetë […]