BE ndalon perdorimin e produkteve plastike nje perdorimshe!

Në Bashkimin Europian (BE) ka hyrë në fuqi ligji që ndalon përdorimin e produkteve njëpërdorimëshe të tilla si pjata, gota plastike etj. Komisioni Europian njofton se që nga 3 korriku në tregun e BE-së nuk do të mund të hyjnë produktet plastike të tilla si pjata, pirunë, thika, gota, pastrues për veshët dhe pipeta të […]

Qeset plastike/ Rrezik i vazhdueshem per konsumatorin dhe mjedisin, perse po deshton eleminimi tyre?

Në tregjet e fruta-perimeve nuk është e vështirë të blesh me qese plastike. Madje për të shitur mallin e tyre janë tregtarët të cilët e ofrojnë falas atë. Ndonëse në qarkullim janë hedhur edhe qese të riciklueshme, sërish konsumatori haset edhe me plastikën e vjetër. Jo pak herë institucioni i Ministrisë së Mjedisit ka ndërmarr […]

Ndotja globale/ Shkencetaret krijojne ‘super enzimen’ qe ‘ha’ shishet plastike gjashte here me shpejt!

Shkencëtarët kanë krijuar një “super enzimë” të re që mund të shpërbëjë plastikën deri në gjashtë herë më shpejt sesa enzima e tyre e mëparshme. Një ekip studiuesish që më parë kanë riformuluar një enzimë që ‘ha’ plastikën me emrin PETase tani e kanë kombinuar atë me një enzimë të dytë për të përshpejtuar procesin, […]

Kosove: Bizhuteri nga mbeturinat plastike

Mbeturinat plastike i gjen kudo në Kosovë, një problem për të cilin DYVO është duke gjetur zgjidhje që mbron edhe mjedisin. Pas përpunimit mbeturinat plastike ripërdoren si bizhuteri apo zbukurime të tjera.   Kosovë: Bizhuteri nga mbeturinat plastike Kosovë: Bizhuteri nga mbeturinat plastikeMbeturinat plastike i gjen kudo në Kosovë, një problem për të cilin DYVO […]

Rekord plastike ne Paqesor, me shume se 100 ton pastrohen ne nje mision te vetem

Shifrat flasin qartë, për fat të keq, sot deti është plot me plastikë. Sa? Rreth 165 milionë ton. Ekspertët thonë se brenda vitit 2050, plastika në oqeane do të kalojë peshqit. Vlerësohet se në detet në botë lundrojnë më shumë se 5250 miliardë pjesë plastike dhe, çdo ditë, përfundojnë më shumë se 8 milionë. Shkak […]

570 mije ton plastike derdhen çdo vit ne Detin Mesdhe!

Ne dete, shfaqja plastike dhe breshkat e detit janë padyshim ndër speciet që më shumë e vuajne bllokimin dhe gëlltitjen e këtij materiali ndotës. WWF në Mesdhe, me rastin e ditës botërore të breshkave paralajmëron se duke qenë një det i mbyllur, rrymat kthejnë 80% të mbeturinave plastike në brigje. Pesë kilogramë për kilometër vijës […]

E dini sa plastike kemi konsumuar gjate bllokimit te pandemise?

Detet dhe oqeanet janë shtëpia e 80% të specieve të gjalla, kafshëve dhe bimësisë detare që popullojnë ujërat në të gjithë botën. Jo vetëm që ato përfaqësojnë burimin e mirëmbajtjes dhe jetës për miliona njerëz në planetin tonë, por 50% e oksigjenit që thithim vjen prej andej. Një trashëgimi e paçmuar, mbijetesa e së cilës […]

Peshkataret pastrojne oqeanet nga mbetjet plastike!

Çdo vit, rreth 12 ton mbeturina plastike hidhen në oqeane, duke ndotur ujin, shkatërruar jetën nënujore dhe krijuar atë që quhet mikroplastikë e cila futet në zinxhirin ushqimor. Një grup peshkatarësh në Barcelonë të Spanjës kanë filluar një projekt novator përmes të cilit ata marrin mbështetje financiare për kapjen e mbetjeve plastike në det. Njofton […]

BE problem me plastiken, vetem 30% e mbeturinave plastike riciklohen!

Kërkime të reja kanë dalë në dritë që zbulojnë se nivelet e riciklimit të plastikës janë shqetësuese dhe shume të ulta në Evropë. Vendet evropiane së bashku riciklojnë më pak se një e treta e plastikës që hedhin, thotë një raport i ri i Statista. Kjo do të thotë që mbeturinat mblidhen dhe trajtohen, por nuk kthehen […]

Sot per Mjedisin: Lufta kunder ndotjes plastike ne Shqiperi

#SotPerMjedisin #TodayforEnvironment Mbetjet plastike po mbysin oqeanet tona dhe po vrasin jetën e egër. Mikroplastikat gjenden në ajër, në ujin e pijshëm dhe në ushqimin tonë. A jeni gati të ndryshoni zakonet tuaja dhe t'i thoni JO plastikës një përdorimshe? Ndiqni dhe bashkohuni me fushatën tonë #sotpermjedisin! #EU4Albania #luftombetjetplastike——–Plastic waste is choking our oceans and […]