SHMU: Kjo jave pritet te jete “tipike” e vjeshtes – Vranesira, reshje lokale dhe diell!

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak java që presim përpara parashikohet një tjetër javë “tipike” e vjeshtës me mot me vranësira por edhe ditë me diell. Në këtë mënyrë për ditën e  e Hënë moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura por edhe intervale të herëpashershme me diell. Në zonën e jugut reshje shiu […]

Vaksina anti-Covid/ E suksesshme tek majmunet, Pritet te zhvillohen dhe prova tek njerezit

Gjashtë majmunëve u është dhënë një vaksinë anti-Covid e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit. Ata janë pa koronavirus 28 ditë pas ekspozimit të ndaj virusit. Rezultati është një shenjë premtuese për vaksinën, e cila gjithashtu po kalon në provat njerëzore. Megjithatë, një version për njerëzit mbetet muaj larg, edhe në skenarin më të mirë. Eksperimenti […]

Çmimet e sallameve u rriten me 10% me 1 janar, pritet shtrenjtim dhe i mishit vendas, ja arsyet

Me datën 1 janar 2020 të gjitha fabrikat e përpunimit të mishit në vend rriten në mënyrë të unifikuar çmimet me rreth 10 për qind për të gjithë prodhimet e tyre. Një kilogram kremviçe e tymosur kushtoi pas 1 janarit me shumicë 690 lekë nga 640 lekë që ishte deri në ditën e fundit të […]

Treçereku i popullsise globale te derrave pritet te ngordhe/ Cilat jane pasojat?!

Rreth një e katërta e popullsisë globale të derrave pritet të ngordhë si rezultat i epidemisë së etheve të derrit afrikan (ASF), sipas Organizatës Botërore për Shëndetin e Kafshëve. Epidemitë globale të derrit po rriten duke nxitur kërkesën në rritje nga Kina, ku rreth 100 milion derra kanë ngordhur qëkur shpërtheu ASF atje vitin e […]

Lufta tregtare SHBA – BE/ Spanja pritet te marre goditjen me te rende

Shtetet e Bashkuara planifikojnë të vendosin tarifa ndëshkuese ndaj mallrave të Bashkimit Europian, tarifa që pritet të kenë ndikim negativ të vendet anëtare, kryesisht Spanjën.  Kjo lëvizje, që u mundësua nga Organizata Botërore Tregtare,  ka përkeqësuar marrëdhëniet përmes Oqeanit Atlantik.   Organizata Botërore e Tregtisë deklaroi  më 2 Tetor se Shtete e Bashkuara mund të vendosin […]

Alarmojne shkencetaret: Pritet evakuimi i qindra miliona njerezve

Sipas parashikimeve të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për migrim, për shkak të thatësirës, vërshimeve, zjarreve dhe urisë, të cilat kanë të bëjnë me ndryshimet klimatike, deri në vitin 2050 me siguri se rreth 200 milionë njerëz do të jenë të detyruar që të braktisin shtëpitë e tyre, shkruan revista Science. Grupi ndërkombëtar i shkencëtarëve […]

25 milionë euro per SME-te shqiptare, garanci nga BE. Pritet te përfitojne me shume se 200 kompani shqiptare

Fondi Europian i Investimeve (EIF) dhe Alpha Bank Albania kanë nënshkruar një marrëveshje 25 milionë Euro për financimin e SME-ve shqiptare, si pjesë e programit të BE-së për Garancinë e Kredisë COSME të BE që mbështet SME-të. COSME është programi i BE-së për Konkurrencën e Ndërmarrjeve dhe Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme (SME) që […]

Ilaçi qe zgjat jeten dhe vonon procesin e plakjes, pritet te dale ne treg

Plakja, është një proces biologjik, praktikisht i pashmangshëm, por Dr. David Sinclair, bashkëdrejtues i Laboratorëve për Biologjinë Molekulare të Plakjes dhe Profesor i Gjenetikës në Shkollën Mjekësore të Harvardit, po punon shumë për ta thyer këtë mit. Dr. Sinclair, ka identifikuar tashmë një përbërje kimike, që mund të ndryshojë procesin e plakjes, duke mundësuar ndryshimin […]