Shqiperia me mot te acarte/ SHMU: Te gjithe akset rrugore do te kene probleme me ngricat

Shqipëria pritet te përballet me një mot të acartë.  Por,  pse ndodh kjo situatë? Sipas Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, rajoni i Ballkanit do të përfshihet si rrallë herë nga masa ajrore me origjinë arktike të cilat do të sjellin reshje dëbore deri në bregdet dhe temperatura të acarta. Dita e Premte parashikohet me mot të kthjellët […]

KASH: Projektligji per veterinarine ka shume probleme

Këshilli i Agrobiznesit Shqiptar ka një sërë rezervash lidhur me projektligjin për veterinarinë, që është diskutuar në Komisionin Parlamentar të Veprimtarive Prodhuese. Sipas kreut të KASH, Agim Rrapaj, ky draft nuk përmbush qëllimin për koperimin, rritjen e efiçencës së sektorit privat dhe të kontributit që jep në blegtori. Nga ana tjetër, Rrapaj shprehet se po […]

Fermeret: Veshtiresite ne eksport po shkaterrojne çmimet e produkteve, probleme dhe me pagesat

Vështirësitë në eksportet e prodhimeve bujqësore të stinës për shkak të emergjencës, që ka krijuar Covid-19 po bëjnë presion mbi çmimet e produkteve të serave, duke bërë që këto ditë shitjet të jenë nën kosto. Fermerët në zonat e prodhuese të vendit pohojnë se, edhe këtë sezon prodhimet janë me intensitet të njëjtë, madje edhe […]

Tokat, KLSH: Bashkite kane probleme me evidentimin e aseteve dhe regjistrimin e tyre

Reforma territoriale që ndryshoi kufijtë e disa bashkive, paqartësia ligjore dhe në disa raste edhe indiferenca kanë bërë që disa bashki  në vend të kenë probleme me evidentimin e pasurisë së tyre sa i takon tokave, pyjeve, kullotave apo ndërtesave e aseteve të tjera në brendësi. Kontrolli i Lartë i Shtetit në të gjitha Bashkitë […]

Kujdes! Mos e teproni me mandarinat, shkakton keto probleme

Mandarina është ndër agrumet më të pëlqyera, sidomos në muajt e vjeshtës dhe të dimrit. Disa studime kanë dalë në përfundimin se duhet të jemi të kujdesshëm me sasinë e konsumuar të mandarinave, sepse sipas tyre, nëse hani mandarina me tepri mund të keni dhimbje barku, që mund të çojnë deri në diarre. Po ashtu, […]

Termeti: Situata ne Lushnje pa probleme

Termeti i fuqishem 6.3 balle me epiqender ne Durres por qe shkundi te gjithe territorin u ndje jo pak edhe ne qytetin e Lushnjes. Fatmiresisht termeti shkaktoi vetem panik tek banoret dhe deme materiale. Bashkia Lushnje ka bere te ditur se ne çdo Njesi Administrative grupet e punes po evidentojne demet materiale. Nderkohe qe rrjeti […]

Vitamina B-12/ Mungesa shkakton probleme shendetesore serioze!

Nëse ndjeni se  keni lodhje të pashpjegueshme gjatë ditës, marramendje dhe ndjeni zhurmë të çuditshme në vesh nuk duhet ta anashkaloni. Kjo lloj gjendje mund të pasohet me palpitacione të shpeshta të zemrës, ndjesi të çuditshme në ekstremitetet e gjymtyrëve e deri tek mungesa e frymëmarrjes. Për të marrë një diagnozë për të gjitha simptomat […]

Ushqimet qe duhet te konsumoni kur keni probleme me tiroiden

Hipotiroidizmi ose mosfunksionimi i tiroides është një problem serioz, i cili kërkon trajtimin e duhur. Tiroidja ka një rol shumë të rëndësishëm në ruajtjen e shëndetit dhe shkaktari kryesor i mosfunksionimit të saj është çekuilibri hormonal. Lodhje, humbje peshe, rënie e flokëve janë disa nga simptomat më të zakonshme që tregojnë se keni probleme me […]

The Guardian: Industria e veres ne Shqiperi, ka probleme me imazhin

Një brez i ri prodhuesish vere ne Shqiperi po kërkojnë thellë në depozitat e tyre të rrushit duke na treguar rezultate mbresëlënëse, shkruan gazeta prestigjioze britanike ”The Guardian”. Por pavaresisht ketyre perpjekjeve industria e verës, në Shqipëri, ende ka probleme me imazhin. ”Vendi i vetëm në botë ku mund të pini një gotë të ftohtë […]