Grerza kineze demton qindra tone geshtenja ne te gjithe vendin!

Gështenja e trojeve shqiptare është një ndër frutet më të preferuar nga europianët. Çdo vit qindra tonë gështënjë eksportohen në Itali dhe vende të tjera të Europës. Por ky vit ka qenë mjaft i vështirë për fermerët e Shkodrës, Tropojës dhe zonave të tjera të Shqipërisë. E njohur si “grerza kineze”, ky insekt ka dëmtuar […]

Thatesira vret peshqit ne liqenin Grek

Qindra mijera peshq kane dale në brigjet e një liqeni në Greqinë veriore pasi thatësira shkaktoi një rënie të nivelit të ujit, kane deklaruar autoritet vendase. Peshqit në liqenin Koronia afër Selanikut ngordhen  si pasoje e mungeses se oksigjenit në ujë, tha Ilias Tekidis, një zyrtar përgjegjës për menaxhimin e liqenit. Fenomen, i cili ka […]

Alarmojne shkencetaret: Pritet evakuimi i qindra miliona njerezve

Sipas parashikimeve të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për migrim, për shkak të thatësirës, vërshimeve, zjarreve dhe urisë, të cilat kanë të bëjnë me ndryshimet klimatike, deri në vitin 2050 me siguri se rreth 200 milionë njerëz do të jenë të detyruar që të braktisin shtëpitë e tyre, shkruan revista Science. Grupi ndërkombëtar i shkencëtarëve […]

I ngelen Pjeshket pa shitur, Vellezerit Paja i dhurojne per qindra familje ne nevoje!

Vellezerit Paja nga Gjocaj i Peqinit, kane vite qe meren me kultivimin e pjeshkes. Ky vit ka krijuar veshtiresi ne shitjen e pjeshkes per keto dite per shkak te daljes se prodhimeve vendore ne vendet fqinje por edhe si pasoje e fuqise se ulet blerese. Ekonomia e dobet, largimi i nje numri te madh shqiptaresh […]

Hidrovori Bicukasit nuk ndez pompat duke përmbytur qindra ha toke!

Hidrovori me kapacitet të plotë, Tërbufi nën ujë!

Afrim Dedej administrator i njesisë Dushk ka akuzuar ne deklarimet e tij në emisionin Udhëkryq të gazetarit Shkëlqim Bylykbashi, pergjegjësin e Hidrovoit Bicukas për mosvënien në funksion të pompave të hidrovorit ose punimin e tyre me kapacitet minimal apo me orë të reduktuara, cka ka sjellë përmbytjen e 150 ha tokë të fermerëve të Dushkut […]