Prodhimi i grurit/ Ulen parashikimet, Ndikon thatesirsa dhe i nxehte ne Rusi, Kanada dhe SHBA

Këshilli Ndërkombëtar i Grurit uli parashikimin për të korrat e grurit në botë gjatë sezonit 2021/22, si një reflektim ndaj rënies së prodhimit në Rusi, Kanada dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në përditësimin mujor, organi ndërqeveritar shkurtoi parashikimin për prodhimin global të grurit me 6 milionë ton, në totalin e 782 milionë ton. Prodhimi […]

SHBA/ Krijohet dega e re e “VATRES” ne Manhatan

Shqiptaret ne SHBA diten e shtunë, 11 Korrik 2020, në selinë e Federatës Panshqiptare të Amerikës VATRA, organizuan ceremonine e themelimit të degës së re të Manhattanit. Një pjesë e anëtarëve qe punojnë ose jetojnë në Manhattan, ishin të pranishëm në sallë. Shumica ishin të rinj në moshë dhe vinin nga shtresa e të përndjekurëve […]

SHBA/ Mijera tone mikroplastike bien ne formen e shiut

Më shumë se 1 000 tonë mikroplastikë në vit, ekuivalente me 123 milionë shishe, bien në formën e shiut në parqet kombëtare dhe zonat natyrore të mbrojtura të SHBA. Alarmi që del nga një studim i Universitetit të Utahut dhe që u botua në revistën ”Science”, tregon se mikroplastikat transportohen nga atmosfera dhe lëvizin drejt […]

SHBA: Autorizohet perdorimi i ilaçit “Remdesivir” per koronavirusin

Agjencia amerikane e Ushqimit dhe Barnave, FDA do të lejojë përmes një procedure urgjente autorizimi përdorimin e ilaçit eksperimental, remdesivir, për të trajtuar pacientët me koronavirus. Presidenti Donald Trump e dha lajmin të premten në Shtëpinë e Bardhë. Remdesivir është një ilaç eksperimental, antiviral, prodhuar nga Kompania farmaceutike Gilead Sciences, që fillimisht u krijua për […]

Betaja kunder pandemise ne SHBA, mbi 1 mln te infektuar

Shtete e Bashkuara po luftojnë në dy fronte: Testime dhe përgatitje për gjurmime, dhe në frontin e rihapjes së ekonomisë, pa harruar mjekimin dhe prodhimin e vaksinës. Gjatë ditës së Enjte u raportuan 30 mijë e 835 të infektuar të rinj(Shifra e përgjithshme e të infektuarëve 1 milion 95 mijë e 19), ndërsa numri i […]

SHBA: Per here te pare ne 116 vjet histori, do te ndaloje Metroja ne New York

Nga Dalip Greca Metroja e Pagjumë e New York-ut do të pushoje. Ky projekt zbatohet për herë të parë në historinë 116-vjeçare të metros, ku i gjithë sistemi do të ndërpresë shërbimin 24-orësh, çfarë më parë ka ndodhur vetëm në raste të ngjarjeve madhore, grevave të punojësve apo gjatë katastrofave natyrore. Prej kohësh Metroja, që […]

SHBA, Falenderim per mjekun shqiptar ne Times Square

Fotoja e mjekut shqiptar Sulejman Çelaj është shfaqur në ekranin gjigand në Times Square në New York në shenjë falenderimi për të gjithë mjekët që po kujdesen për mijëra pacientë të prekur nga COVID -19. “Faleminderit të gjithë punonjësve të sistemit shëndetësor” shkruhet në foton e doktorit shqiptar. Doktor Sulejman Çelaj është shef i departamentit […]

SHBA: Sherebela Shqiptare, “Mbreteresha” e eksporteve te Bimeve Mjeksore

Bimët mjekësore “Made in Albania” zënë një vend të rëndësishëm në eksportet shqiptare drejt tregjeve të huaja, por ato dominojnë më së shumti në tregun amerikan. Shqipëria ka potenciale dhe resurse natyrore të veçanta dhe është me florë të larmishme e të pastër, ndaj dhe bimët mjekësore janë jo vetëm të kërkuara në treg, por […]

CNN: Pse New Yorku eshte qyteti me i goditur ne SHBA nga COVID-19?

Shteti i New York arriti një moment historik tragjik: Tani vendi ka më shumë pacientë Covid-19 se çdo vend në botë, përveç Shteteve të Bashkuara. Gjithsej 181.026 raste të shtetit, që nga 11 Prilli, është më i lartë se Spanja (161,852 raste) dhe Italia (152,271), vendet me popullsi shumë herë më të mëdha se New […]

SHBA/ Dr. Detina Zalli: Vaksina kunder COVID-19 eshte ne fazen eksperimentale

Shkencëtarët po testojnë 69 ilaçe kundra koronavirusit. Janë 3 prova klinike, ku do të ketë qindra pacientë që do të testohen dhe do të ndiqen për një vit. Ne nje interviste per gazeten Dielli ne SHBA, shkencetarja Shqiptare e cila eshte e perfshire ne grupin e punes i cili po eksperimenton vaksinen kunder COVID-19 Dr. […]