Çmimet boterore te ushqimeve bien ne shkurt, FAO: Ka ndikuar perhapja e virusit

Çmimet botërore të ushqimeve kanë shënuar rënie gjatë muajit shkurt. Sipas të dhënave nga Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë e Kombeve të Bashkuara (FAO), rënia ka ardhur si pasojë e rënies së mprehtë të çmimit të eksporteve të vajrave vegjetarianë, që vjen pjesërisht nga frika se koronavirusi mund të ngadalësojë kërkesën globale. Kjo është hera […]

Parashikimi i motit, e enjte 20 shkurt 2020

Moti sot parashikohet i vranët deri në mesditë ndërsa pasdite dhe në mbrëmje do të dominoje kthjellimi. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se prej orëve të mëngjesit do të jenë prezente reshjet e shiut dhe do të përfshijnë të gjithë vendin deri ne mesdite. Në pjesën e dytë të ditës deri në pasdite do […]

Kalendari i Bujkut – Punet themelore te fermereve ne muajin Shkurt 2020

Më poshte po japim punet kryesore që duhet te kene vemendje nga ana e bujkut si edhe masat qe duhet te merren per mbrojten e kulturave bujqësore nga semundjet dhe demtuesve për muajn Shkurt 2020. PUNET NE ARA NË GRURE Duhet te bëjm kujdes që kullimi ne parcelat e mbjella të jete sa me i […]