SHMU: Kjo jave pritet te jete “tipike” e vjeshtes – Vranesira, reshje lokale dhe diell!

Sipas parashikimeve te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak java që presim përpara parashikohet një tjetër javë “tipike” e vjeshtës me mot me vranësira por edhe ditë me diell. Në këtë mënyrë për ditën e  e Hënë moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura por edhe intervale të herëpashershme me diell. Në zonën e jugut reshje shiu […]

Parashikimi i motit/ SHMU: Kushte te qendrueshme atmosferike deri te Premten

Sipas te dhenave te Shërbimit Meteorologjik Ushtarak kjo javë do të nisë me qarkullimin e masave ajrore të qëndrueshme që sjellin temperatura të vërteta vere. Sipas njoftimit karakteristike këtë javë do të jenë kalimet e vranësirave shtresore të cilat më tepër prezente do të bëhen të enjten e të premten. SHMU bën me dije se […]

Ndryshim drastik i motit – SHMU: Ulje temperaturash dhe reshje shiu

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak njofton se për ditën e nesërme vendi ynë do të ndikohet nga kalimi i një fronti të ftohtë atmosferikë shoqëruar me masa ajrore të paqëndrueshme dhe të lagështa. Sipas njoftimit moti do të jetë me vranësira mesatare dhe të dendura por nuk do të mungojnë intervalet e shkurtra me diell ndërsa vranësirat […]

Parashikimi i motit/ SHMU: Mot i paqendrueshem me vranesira mesatare ne te gjithe vendin

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka publikuar njoftimin mbi situatën e motit në të gjithë vendin duke theksuar se kryefjala e javës që presim përpara do të jetë moti i paqëndrueshëm me vranësira mesatare dhe të dendura (nuk do të mungojnë orët me kthjellime) shoqëruar me reshje shiu dhe dëbore. Sipas njoftimit për ditën e nesërme 5 […]

SHMU/ Paqendrueshmeria e motit do te vazhdoje edhe per disa dite

Muaji Qershor i këtij vitin më tepër po na kujton vjeshtën se sa verën ndërsa edhe dita e sotme ka patur mot të paqëndrueshëm shoqëruar me reshje shiu. Sipas te dhenave te Sherbimit Meteorologjik Ushtarak sasia më e lartë e reshjeve për sot u regjistrua Tiranë me 27.8mm shi, sasi kjo e akumuluar brenda pak […]

SHMU/ Vranesira dhe reshje shiu ne te gjithe territorin edhe per diten e neserme

Dita e sotme ashtu dhe siç ishte parashikuar nga Shërbimit Meteorologjik Ushtarak filloi dhe u mbyll e vranët ndërsa është shoqëruar me reshje shiu të herëpashershme kryesisht me intensitet të ulët në pjesën më të madhe të vendit. “Sasia më e lartë e reshjeve u regjistrua në qytetet si Tiranë, Kukës dhe Vlorë me jo […]