Rrushi me i shtrenjte ne bote/ 10.000 dollare per nje kilogram

Japonezët e quajnë këtë rrush “Ruby Roman” sepse është po aq i bukur sa një rubin dhe ju ndiheni si një perandor romak kur e keni të servirur. Rrushi i kuq ka përmasa të ngjashme me topat e ping-pongut, shkruan Lux life . Çdo kokerr individuale mund të peshojë deri në 20 gram. Përveç që […]

Djegia e pyjeve/ Dom Gjergj Meta: Do ta paguajme shtrenjte kete indiference

Pas zjarreve të shumta qe kanë nisur në Tropojë, Malsi e Madhe, Shkodër, Lezhë, Mirditë, Fier, Dom Gjergj Meta ka shprehur shqetësimin e tij për këtë dhe indiferencën institucionale dhe mediatike. “Po e paguajmë dhe do ta paguajmë shtrenjt këtë pabesi dhe indiferencë ndaj natyrës. Po e paguajmë me pyjet që premë, me ujrat që […]

“Charapita” – Specat djeges me te shtrenjte ne bote kushtojne 23 mije euro

Speci djegës i llojit “Charapita” i cili vjen nga pjesa veriore e Perusë ka një kosto të lartë për t’u blerë dhe shërbehet vetëm në restorante luksoze. Për t’u kultivuar ky lloj speci nevojitet një klimë e përshtatshme tropikale dhe lartësi e madhe mbidetare. Kjo perime karakterizohet me një formë të vogël dhe është mjaft […]

Çmimet e pijeve alkoolike ne Shqiperi po aq shtrenjte sa ne BE, rriten ne krahasim me nje vit me pare

Çmimet e pijeve alkoolike në Shqipëri janë po aq shtrenjtë sa në vendet e Bashkimit Europian. Eurostat ka publikuar sot indeksin e çmimit të pijeve alkoolike sipas metodës së paritetit të fuqisë blerëse. Mesatarja e vendeve të Bashkimit Europian është 100, çka do të thotë vendet që shënojnë një indeks më të lartë se aq, […]