570 mije ton plastike derdhen çdo vit ne Detin Mesdhe!

Ne dete, shfaqja plastike dhe breshkat e detit janë padyshim ndër speciet që më shumë e vuajne bllokimin dhe gëlltitjen e këtij materiali ndotës. WWF në Mesdhe, me rastin e ditës botërore të breshkave paralajmëron se duke qenë një det i mbyllur, rrymat kthejnë 80% të mbeturinave plastike në brigje. Pesë kilogramë për kilometër vijës […]

Rusia shpall gjendjen e jashtezakonshme – 20 mije ton nafte derdhen ne lum

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme pasi 20 mijë ton naftë filluan të rrjedhin brenda një lumi në Rrethin Arktik. Derdhja ndodhi kur një rezervuar karburanti në një termocentral pranë qytetit Norilsk siberian u dëmtua të Premten e kaluar. Presidenti Putin u shpreh i zemëruar pasi zbuloi që zyrtarët mësuan […]

AKU asgjeson 156 ton ushqime, gjobitet subjekti

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit kanë vijuar punën me inspektime dhe monitorime në kuadër të Task-Forcës kundër përhapjes së Covid-19. Këshillohen dhe orientohen bizneset ushqimore që të vazhdojnë të respektojnë protokollin e sigurisë, në zbatimin e tij dhe sidomos në mbajtjen e distancimit fizik gjatë blerjeve. Bazuar në Planin e Marrjes së Mostrave […]

AKU/ Asgjesohen mbi 78 ton produkte ushqimore, vazhdon kontrolli i subjekteve ne te gjithe vendin

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit, kanë vijuar gjatë 24 orëve të fundit 144 kontrolle në të gjithë vendin në garantim të sigurisë ushqimore dhe monitorime të përbashkëta në kuadër të Task Forcës së ngritur kundër përhapjes së COVID-19. Sipas njoftimit të AKU gjatë inspektimit në Tiranë janë dhënë 4 masa administrative “paralajmërim”, janë marrë 10 mostra për […]

Produkte mishi me salmonele, AKU ndalon hyrjen e 46.2 ton produkte te pasigurta nga Brazili

Në vijim të zbatimit të Planit të Kontrolleve Zyrtare dhe sinjalizimeve të ardhura nga qytetarë dhe sistemi europian i njoftimit të shpejtë, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon kontrollet në subjektet që importojnë dhe tregtojnë produkte ushqimore, me qëllim mbrojtjen e shëndetit dhe interesit të konsumatorëve. Nga kontrollet e ushtruara në terren ka rezultuar se disa […]

132 mije ton grure importohet nga anijet ne portin e Durresit

Ditët e fundit në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar pesë anije me grurë, ndërsa pritet të fillojë përpunimi i dy anijeve të tjera. Burime nga Qendra e Informacionit në Autoritetin Portual, bëjnë të ditur se që nga fillimi i muajit shtator në Terminalin Perëndimor janë shkarkuar 17,826 ton grurë, ndërsa pritet të fillojë […]

Minj te ngordhur ne fabriken e miellit, AKU bllokon dhe gjobit me 3.15 milione leke aktivitetin ne Fushe- Kruje

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar 141.6 ton produkte të pasigurta në një magazinë mielli dhe ushqimi për blegtorinë në Fushë- Krujë. Po ashtu, subjekti u gjobit me 3.15 milionë lekë kundërvajtje për mungesën e licencës për ushtrim aktiviteti, për kushte të papërshtatshme higjeno-sanitare, për mungesë të sistemin të gjurmueshmërisë, etiketim të ushqimeve për kafshët […]

Sa ullinj prodhohen ne Shqiperi? Berati kryeson me mbi 37 mije ton ne vit

vaji-ullirit

Në Shqipëri prodhohen mesatarisht 117 mijë  ton ullinj, një pjesë e të cilëve përdoren për vaj e një pjesë për konsum. Referuar të dhënave zyrtare të Ministrisë së Bujqësisë për vitin 2018, rezulton se rajoni që prodhon më shumë ullinj është Berat me 37 mijë e 340 ton, i ndjekur nga Fieri me 31 mijë […]