Mbi 60 mije breshka uji ne det – Pamje te rralla te krijesave prane brigjeve (VIDEO)

Studiuesit kanë arritur të kapin pamjet e bukura ajrore të mijëra breshkave të gjelbërta duke u mbledhur në buzë të Reef Barrierës së Madhe të Koraleve të Australisë gjatë sezonit të foleve. Shkencëtarët nga Departamenti i Mjedisit dhe Shkencës i Qeverisë së Queensland, (DES), kapën pamjet duke përdorur një dron të madh në një koral […]

Sa i sigurte eshte uji qe konsumojme?

Uji me shishe ka kaluar nga një komoditet në një sistem alternativ për ujin e pijshëm. Një e treta e amerikanëve e përdorin atë në vend të ujit çezmës në shumicën e kohës ose vazhdimisht. Pse? Më shumë se 90 për qind e atyre që blejnë ujë në shishe përmendin arsye si “siguria” dhe “cilësia”. […]

Kontaminohet uji ne Drinin e Bardhe, ngordhin peshq e lope

Mbi 12 ton peshq kanë ngordhur ditë më parë në Lumin e Drinit në Prizren. Peshqit e ngordhur janë hasur nga fshati Muradem deri në fshatin Dobrusht. Sipas peshkatarëve, ngordhja e peshqve ka ndodhur për shkak të kontaminimit të ujit të lumenjve të kësaj ane, nga hedhja e mbeturinave të kompanive të ndryshme, që veprojnë […]

Raporti/ 10 % e shqiptareve nuk kane akses ne burime uji te sigurta

Sa njerëz kanë qasje në ujë të pastër dhe të sigurt? Nga e marrin atë dhe sa paguajnë për të? Një hartë e re nga The Independent, me të dhënat nga Organizata Botërore e Shëndetit / Programi i Monitorimit të Përbashkët të UNICEF-it, jep të dhëna për ujin e pijshëm nga 17 vitet e fundit […]

Kujdes nga uji me shishe plastike!

Uji në një shishe plastike ka shumë pasoja për shëndetin sidomos për mushkëritë, probleme me zemrën dhe probleme gastro-intestinale. Uji qe ndodhet ne shishe plastike mund te përmbajë antinomi, një lloj metali i rende, i cili sjell probleme me mushkëritë, probleme me zemrën dhe probleme gastro-intestinale. Nga ana tjetër, bisphenoli A qe ndodhet ne shishe […]

Uji me Limon dhe perfitimet e tij ne shendet

Përfitimet nga konsumimi i ujit me limon  janë të shumta. Pirja e ujit me limon ka shumë përfitime. Çdo mëngjes shtrydhni lëngun e gjysmë limoni në një gotë me ujë . Pirja e ujit me limon është një këshillë e zakonshme shëndetësore. Limoni është një depo i vitaminës C, balancon nivelin alkalik të pH, forcon sistemin […]

Uji me mente jep energji, pastron, parandalon kancerin dhe forcon kujtesen

Përveç të qenit i mirë dhe freskues, uji me mente ka shumë vlera terapeutike që ju ndihmojnë të përmirësoni cilësinë e jetës tuaj në mënyrë të natyrshme. I mirënjohur sidomos gjatë muajve të verës, uji me mente ndihmon në zbutjen e simptomave të problemeve të tretjes, pasi është i pasur me mangan, bakër dhe vitaminë […]