Mos i hidhni bishtat e qershive kane veti magjike

Qershia, fruti i qershorit dhe i verës, është e pasur me shumë vlera ushqyese duke nisur që nga bishtat e deri te lëkura. Fruti i stinës përmban vitamina të shumta, është shumë e pasur në fibra, flavanoide e antioksidante që mbrojnë trupin nga radikalet e lira. Pavarësisht se në të shumtën e rasteve prej qershive […]

Graviola, fruti me veti befasuese kunder kancerit

Graviola, (Annona Muricata L) i perket familjes Annonaceae. Graviola eshte nje peme e vogel me gjelberim te perjetshem, e cila rritet ne menyre natyrale ne regjionin e Amerikes se Mesme dhe Amerikes Jugore, nga jugu i Meksikes neper Peru deri ne Brazil. Sa i perket kultivimit, asaj i pershtatet klima tropikale. Te gjitha pjeset e saj […]