Fermat vertikale per kultivimin e frutave dhe perimeve (VIDEO)

Aeroponics rrit frutat dhe perimet më shpejt, më lirë dhe më mirë. Bujqësia vertikale me Kopshtet e Kullave jane në ‘rritje’ dhe me të drejtë. Ju mund të rritni një shumëllojshmëri të bimëve me rreth 90% më pak ujë. Gjithashtu kërkon 10 herë më pak hapësirë kështu që mund të mbjellesh shumë më tepër bime […]

Mbi 60 mije breshka uji ne det – Pamje te rralla te krijesave prane brigjeve (VIDEO)

Studiuesit kanë arritur të kapin pamjet e bukura ajrore të mijëra breshkave të gjelbërta duke u mbledhur në buzë të Reef Barrierës së Madhe të Koraleve të Australisë gjatë sezonit të foleve. Shkencëtarët nga Departamenti i Mjedisit dhe Shkencës i Qeverisë së Queensland, (DES), kapën pamjet duke përdorur një dron të madh në një koral […]

Pamje fantastike te Pyllit te Kularit ne Parkun Divjake-Karavasta (Video)

Kulari dikur ka qenë një fshat më i madh se Divjaka dhe ndodhej pranë lumit Shkumbin. Përbëhej nga fise autoktone, por që i bashkoheshin edhe familje të ardhura për arsye hasmërie nga vise të tjera të Shqipërisë. Pylli i Kularit sot eshte nje xhungel e vertete, me rreth 900 ha pyll pjeserisht pishe dhe pjesa […]

Italia nis dezinfektimet me ventilator debore te montuar mbi kamione! (VIDEO)

Autoritetet italiane janë duke përdorur ventilator që zakonisht përdoren për të lëshuar dëborë të montuar nëpër kamionë për të dezinfektuar qytetet e tëra në rajonin e Alpeve të Italisë përpara relaksimit të masave të bllokimit. Të montuar në kamionë, këta ventilator dëbore – që zakonisht përdoren për të mbuluar shpatet e skive me dëborë – […]

“18 Tetori” nxit nxenesit per konkurim me video ne Diten e Tokes

Dita e tokes po afron dhe festimet e ketij viti per kete dite do jene krejt ndryshe nga vitet e tjera. Gjimnazi “18 Tetori” ne Lushnje po nxit nxenesit qe te punojne dhe te paraqesin kreativitetin e tyre ne formatet video ne kuader te kesaj dite teper te rendesishme per planetin tone. Ne faqen e […]

Si coronavirusi perhapet nga nje kolle ne supermarket (VIDEO)

Studiuesit në Finlandë kanë krijuar një video që tregon një model se si coronavirusi mund të përhapet nga një kollë e vetme në një supermarket. Sipas mediave të huaja  vidjoja u ngarkua në YouTube nga shkencëtarët në Universitetin Aalto të Finlandës. Në modelin 3D, një person kollitet në një korridor të kufizuar nga raftet në kushte të […]

Ferma e pare ne bote qe s’ka asnje fermer, Gjithcka me robot (video)

Pas një viti pune të vështirë dhe planifikimit të kujdesshëm hulumtuesit arritën të pamundurën; të korrat e para plotësisht të automatizuara në botë. Gjithcka bëhet në mënyrë të automatizuar nga toka shterpë deri në lulëzimin e kulturave – pjesë e një projekti të quajtur  “Hands Free Hectare”. Këtu nuk u përdorën asgjë vec robotëve dhe […]