ReLOaD2/Horizont EU vijon orët edukuese dhe ndërgjegjësuese me nxënësit në Lushnje

Në datë 26 maj ora 12:30 në ambjentet e shkollës se mesme “Jani Nushi”, u realizua ora përmbyllëse e edukimit e ndërgjegjësimit me nxënësit e klasës 10-të A të kësaj shkolle. 22 nxënës të pranishëm prej të cilëve 16 vajza dhe 6 djem u bëne me dije rreth projektit “Rinia si faktor ndryshimi ne realitetin […]

Ore edukative me nxenesit e shkolles “S. Libohova”/Horizont EU vijon projektin

Në datën 11 prill ora 14:00 në ambjentet e shkollës “Kongresi i Lushnjes” ku në orët e pasdites bëjnë mësim nxënësit e shkollës “Skënder Libohova” u bë prezantimi i projektit “Rinia si faktor ndryshimi ne realitetin mjedisor dhe sportiv” në kuadër të Programit Rajonal mbi Demokracinë Vendore në Ballkanin Perëndimor ReLOaD2, financuar nga Bashkimi Evropian […]

Mbrojtja e konsumatorit! AKU vijon asgjesimet e ushqimeve te skaduara

Trupat inspektuese të Autoritetit Kombëtar të Ushqimit vijuan monitorimet në terren, në garantim të sigurisë ushqimore si pjesë e Task-Forcës kundër përhapjes së Covid-19. Gjatë inspektimit në Tiranë është vendosur 1 masë administrative me “paralajmërim” si dhe janë asgjësuar 26 ton produkte ushqimore me kërkesë të vetë subjektit. 4 masa administrative me “paralajmërim “ janë […]

IPARD/ AZHBR, vijon me shqyrtimin e kerkesave te thirrjes se dyte

Agjencia e Zhvillimit Bujqësor dhe Rural, (AZHBR) po vijon monitorimin e kontratave që kanë fituar në thirrjen e parë të programit IPARD si dhe me shqyrtimin e kërkesave që janë dorëzuar në thirrjen e dytë të këtij program. AZHBR njofton se, në kushtet e masave kundër COVID-19, ekspertët e institucionit po punojnë pa u ndalur […]

Greqi: Frutat do te kalben ne peme nese vijon mbyllja e kufijve!

Prej javësh shtypi grek, midis problemeve të tjera që ka shkaktuar koronavirusi, ka ngritur edhe çështjen e punëtorëve sezonalë në Greqi, sidomos të atyre që vijnë nga Shqipëria. Por orët e fundit shqetësimi sa vjen dhe shtohet dhe fermerët e prodhuesit e frutave ne luginën e Maqedonisë perëndimore dhe qendrore kanë dhënë alarmin. Ata thonë […]

Sot dite zie kombetare. Vijon kerkimi per te mbijetuar, 26 viktima e 657 te lenduar

26 persona kanë mbetur të vdekur deri tani, ndërsa kanë pësuar lëndime 657 të tjerë. Qendrat më të goditura kanë qenë Durrësi dhe Thumana. Ndërkohë që prej mëngjesit të djeshëm vijon kërkimi i të mbijetuarve dhe personave të zhdukur nën rrënoja e godinave të shembura në Durrës e Thumanë. Tre viktima u nxorën nga pallati […]

Amazona vijon te digjet – Ushtria ne aksion, protestuesit neper rruge

Amazona vazhdon të digjet, e ndërkohë që zjarrfikësit luftojnë me flakët, nga Brazili në Bolivi, mijëra protestues kanë dalë nëpër rrugët e Rio de Janeiro duke kërkuar mbrojtjen e pyjeve dhe shmangien e tragjedive të tilla në të ardhmen. Në Bolivi flakët janë dyfishuar gjatë ditëve të fundit ndërkohë që janë rreth 1 milionë hektarë […]

Vijon aksioni i sigurise ushqimore – AKU bllokon lokalin

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka bllokuar një sërë produktesh si qumësht, ujë, pije freskuese, ketchup dhe majonezë në Durrës dhe Tirane. Drejtoria Rajonale e AKU në Durrës ka konstatuar se produktet  kishin mungesë etikete në gjuhën shqipe. 1.Drejtoria Rajonale e AKU Tiranë në bashkëpunim me Sektorin e Krimit Ekonomik ushtruan kontroll në subjektin “Lulzim Hajdini” […]

Shqipëria vijon “te shuhet”, shtesa e popullsise shkoi drejt zeros ne tremujorin e pare

Me lindjet që bien dhe njerëzit që ikin, popullsia e Shqipërisë po vijon tkurrjen në mënyrë dramatike. Të dhënat e INSTAT për tremujorin e parë tregojnë se shtesa e popuullsisë ishte më e ulëta të paktën në pesë tremujorët e fundit, duke qenë afër zeros. Numri i lindjeve për tremujorin e parë 2019 rezulton 5.986, […]