Vitaminat dhe elementet qe nevojiten ndersa vitet kalojne!

Kalcium Me kalimin e moshës, mund të filloni të humbni nga ky mineral më shumë sesa merrni në organizëm. Kjo mund të bëjë që kockat të thyhen më lehtë (osteoporoza), veçanërisht për gratë pas menopauzës. Kalciumi ndihmon muskujt, nervat, qelizat dhe enët e gjakut të punojnë siç duhet.  Kalciumi merret më së shumti nga ushqimi […]

Vitaminat qe forcojne sistemin imunitar

1. Vitamina D është jashtëzakonisht e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të kockave, por nga perspektiva e shëndetit mendor, nivelet e ulëta të vitaminës D ndikojnë në depresion. 2. Vitamina C, e njohur edhe si acid askorbik, është një lëndë ushqyese thelbësore që funksionon si një antioksidant dhe forcon sistemin imunitar. Vitamina C natyrisht që është e […]

Hurma, vitaminat dhe vlerat qe ofron fruti i vjeshtes

Nje hurme mesatare rreth 170gr, permban 118Kcal dhe na ofron rreth 6gr fibra. Hurmat jane shume te pasura ne fitokimikate (antioksidhuese) si Katehina, Galokatehina dhe Acid vetulinik, subestanca me veti antitumorale. Permban gjithashtu dhe antioksidhuese si Vitamin A, B-karoten , likopen, lutein, zeaksanthin dhe kriptozeaksanthin, te gjithe keto antioksidhuese fuksionojne si nje ushtri e madhe […]

Vitaminat me te mira per grate, trup ne forme dhe mendje te mprehte

Pavaresisht ushqyerjes se shendetshme, shume gra vuajne nga mungesa e te pakten nje ushqyesi te rendesishem. Sipas eksperteve, çdo grua ka nevoje per 13 vitamina, acide yndyrore dhe minerale. Ketu perfshihen vitaminat A, C, D, E, K dhe B. Ekspertet paralajmerojne se nese nuk do te ekzistonin suplementet, 75 perqind e grave do te vuanin […]

Vitaminat tuaja ditore vetem me nje gote qumesht

Produktet e qumështit janë çelës për çdo dietë dhe qumështi është më i konsumuari nga të gjithë, por është e rëndësishme të dini se cili lloj i qumështi duhet konsumuar dhe sasia e lejuar. Yndyrat e shëndetshme që gjenden në vajin e ullirit, arrat e thata dhe avokado mund të ndihmojnë trupin tuaj të thithin […]