Biçikleta që pastron ajrin

Holandezi Daan Roosegaarde, i njohur për shpikjet e tij për përmirësimin e cilësisë së ajrit, si Kulla për Pastrimin e Ajrit në Kinë, po punon për një tjetër projekt që synon uljen e niveleve të ndotjes së ajrit. Bëhet fjalë për krijimin e një biçiklete që jo vetëm nuk do të shkaktojë ndotje të ajrit, […]

Zbulimi shkencor, Edhe bimet komunikojne

Shkencëtarët në Universitetin britanik të Birmingamit kanë kryer një studim ku kanë gjetur se edhe bimët kanë tru, apo më saktësisht në embrionin e çdo bime ndodhen qelizat që veprojnë si tru dhe analizojnë kushtet e mjedisit dhe kështu diktojnë afatin se kur fara duhet të mbijë. “Vendimi se kur duhet mbirë është vendimi më […]

Mikrobet e tokes zevendesojne plehrat

Mikrobet e dobishme te tokes mund te rrisin ndjeshem rendimentin e nje kulture duke zvogeluar sasine e plehut. Kjo eshte treguar ne nje studim meta-global nga Instituti i Kerkimeve te Bujqesise Organike FiBL dhe Universiteti i Bazelit , i cili u botua kohet e fundit ne revisten e famshme “Frontiers in Plant Science”. Prodhimet e bimeve mund te rriten deri […]

Vendosja e mikroçipit tek kafshet

Mikrocipi është një transmetues i vogël me madhësinë sa një kokërr orizi mbuluar me një mbështjellëse silikoni për ta bërë të pranueshëm dhe të paluftueshëm nga antitrupat “Cipi” cili vendoset nënlëkurë ku dhe qëndron përgjatë gjithë jetës së kafshës. Kur një skaner kalon sipër një sinjal i transmeton skanerit një numër identifikimi i cili është […]

Teknologjia Encomotion lehteson fermeret

Nuk ka nevojë të shqetësoheni më per bimet tuaja nëse jeni larg seres tuaj apo fermes tuaj bujqesore. Ekziston një menyre që ju ndihmon të njohni gjendjen e bimëve tuaja direkt nga telefoni juaj smart. ENCOMOTION SYSTEM monitoron gjendjen e bimeve dhe e analizon atë për ju.         Bëhuni një fermer bashkëkohor duke […]

Traktorët elektrikë, lamtumirë naftes, filtrave dhe vajit

Frendt është një markë mbarëbotërore e AGCO (prodhuesi amerikan i pajisjeve bujqësore) që ndodhet në Shtetet e Bashkuara. Është një nga prodhuesit e besueshëm të traktorëve në SHBA. Frendt 1050, 1046,1042 dhe Frendt 1000 vario janë traktorë të njohur. Kompania pritet te hedh ne treg gjate 2019 traktorin elektrik Vario 100. Ai ka një fuqi prej 50kW, […]

Hidroponia, sistemi i mbjelljes pa toke

Nuk keni tokë? S’ka problem. Ajo çfarë ju duhet është pak hapësirë, pak ujë dhe në një kohë rekord mund të keni domate, lakra, kastraveca e çfarëdolloj produkti tjetër. Kjo është një metodë e përdorur nga fermerët në një farë mase edhe për t’ia bërë me hile stinëve, duke qenë se ato kultivohen në çdo […]

Hidropanelet, Kthimi i dritës së diellit dhe ajrit në ujë të pijshëm është tani një realitet

Thatësirat, tërmetet dhe ndotja janë vetëm disa nga gjërat që mund të çojnë në zvogëlimin e ujit të pastër. Dhe pa ujë të pastër e te pishem, njerëzit mund të humbasin shpejt hydratimin, higjienën e tyre dhe në fund të fundit shëndetin e tyre. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë , 3 nga 10 njerëzit në botë nuk kanë […]