Moti/ Kjo jave do te jete befasuese ne aspektin meteorologjik!

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak ka informuar se kjo javë “do të jetë befasuese” në aspektin meteorologjik pasi në Mesdhe do të shihet tendenca e ardhjes së rrymave më të ftohta nga veriu i Europës. Sipas njoftimit moti në vend përgjithësisht parashikohet me reshje shiu të cilat do të jenë të herëpashershme dhe në intervale të caktuara […]

Graviola, fruti me veti befasuese kunder kancerit

Graviola, (Annona Muricata L) i perket familjes Annonaceae. Graviola eshte nje peme e vogel me gjelberim te perjetshem, e cila rritet ne menyre natyrale ne regjionin e Amerikes se Mesme dhe Amerikes Jugore, nga jugu i Meksikes neper Peru deri ne Brazil. Sa i perket kultivimit, asaj i pershtatet klima tropikale. Te gjitha pjeset e saj […]