COVID-19/ Fermeret ne Berat hedhin tonelata me prodhime bujqesore ne kanal

Tonelata me prodhime bujqësore në fshatin Goriçan të Urës-Vajgurore, po hidhen buzë kanaleve, rezervuarve dhe lumenjve. Fshati Goriçan në Kutalli është një nga zonat më prodhuese e cila ka edhe eksportin më të madh në treg, ndërsa ditët e sotme është drejt falimentimit të plotë. Mungesa e tregut të shitjes dhe bllokimi i eksportit ka […]

Mbrojtja e kulturave bujqesore nga ngricat pranverore

Ulja e ndjeshme e temperaturave ne muajt e pranveres në vitet e fundit ka rezultuar me dëme të konsiderueshme në kulturat bujqësore e në veçanti te pemët frutore. Në kulturat pemtarise, dëmet më të mëdha nga ngricat e vonshme pranverore shkaktohen në fazën e lulëzimit dhe në atë të formimit të frutave. Pas vrojtimit të […]

Farmacite bujqesore reduktojne orarin!

– “Te nderuar kliente ju qe jeni te interesuar per sherbimin tone ne famacine tone bujqesore ju bejme me dije se diten e neserme do te sherbejme deri ne oren 13 00 sipas urdherit te qeverise. Mbas kesaj ore jemi te mbyllur. flm per mirekuptimin”. Ky eshte njoftimi qe ka bere Shkelqim Rabia,  nje nga […]

Shkencetaret akuzojne BE per emergjencen e klimes: “Politika bujqesore dhe fondet per bujqesine intensive, kane shkaktuar humbjen e biodiversitetit dhe nuk ka ndihmuar fermeret”

Rreth 3,600 ekspertë nga 36 vende, përfshirë 240 italianë, drejtojne gishtin për dhenien e fondeve evropiane për kultivim dhe bujqësi intensive: ato kanë shkaktuar humbjen e biodiversitetit dhe nuk kanë ndihmuar fermerët. Ata kontribuan “në emergjencën aktuale të klimës”, duke shkaktuar “humbjen e biodiversitetit” dhe pa arritur “objektivat socio-ekonomike për zonat rurale”. Me fjalë të […]

Permbytjet e tokave bujqesore – Reagon Sindikata e Fermereve, “Ky eshte realiteti i Bujqesise Shqiptare”

Sindikata e Fermereve te Bashkuar ka reaguar per situaten e permbytjeve te tokave bujqesore ne vendin tone. Ne nje publikim ne rrjetet sociale ata kane publikuar nje video te nje sere e cila eshte e permbytur nga uji. “Ky eshte realiteti i Bujqesise Shqiptare, Faleminderit per keto te mira qe po na beni” ironizon Sindikata […]

Traktoret rrethojne Brukselin, Fermeret kunder shkurtimeve ne politiken e perbashket bujqesore te BE-se

Ndërsa liderët evropianë u mblodhën në Këshill për të diskutuar buxhetin e ardhshëm të Unionit për periudhën 2021-27, fermerët marshuan në kryeqytetin Evropian për të protestuar mbi perspektivat e shkurtimeve në Politikën e Përbashkët Bujqësore . Mbi njëqind traktorë bllokuan rrugët pranë qytetit evropian në një proteste të organizuar nga shoqatat e fermerëve të rinj të […]

Makineri bujqesore per te lehtesuar punet e fermereve dhe kursyer kohen

Rrotullse mbledhese bari per traktore te vegjel. Paisje e cila iu vjen ne ndihme fermere te cilet kane siperfaqe te vogla dhe te medha Kuhn GA 280G produkt Gjerman i firmes Landwirt Kuhn Schwader GA 280G inkl. Gelenkwelle Kuhn Schwader GA 280G inkl. Gelenkwelle zu verkaufen!Alle Infos: https://www.landwirt.com/gebrauchte,2319540,Kuhn-GA-280G.html Gepostet von landwirt.com am Donnerstag, 6. Februar […]

Investigimi i New York Times: Subvencionet bujqesore te BE, ne disa vende i perfitojne njerezit e lidhur me pushtetin

Në kohën e komunizmit në fushat që shtriheshin për milje të tëra përreth qytetit të Csákvár, në perëndim të Budapestit, fshatarët mbillnin grurë dhe misër për qeverinë që ua kishte marrë e shtetëzuar tokën. Sot fëmijët e atyre fshatarëve punojnë për zotërit e rinj: një grup oligarkësh dhe politikanësh që e kanë marrë tokën përmes […]

IFOAM: Agroekologjia duhet te jete horizonti i ri i politikes bujqesore ne BE

Lëvizja organike e ushqimit dhe bujqësisë mbron një kalim në agroekologji si drejtimin për strategjinë e ardhshme të Komisionit “Farm to Fork”. Në një  punim të ri mbi agroekologjinë , IFOAM EU thekson të marrë në konsideratë organike dhe agroekologjinë përmes sinergjive të tyre , parimeve të përbashkëta dhe shoferëve. Presidenti i IFOAM i BE Jan Plagge shprehet se: ” Agroekologjia […]

Perime me pesticide/ Rritet kontrolli doganor per plehrat dhe kimikatet bujqesore

Qeveria do të rrisë kontrollin mbi plehrat kimikë dhe pesticidet që përdoren tek bimët, duke  bërë “skanimin” dhe regjistrimin e tyre në import dhe duke shmangur kështu abuzimet që janë konstatuar nga subjekte të ndryshme të cilat importonin jashtë “syve” të strukturave shtetërore.  Ndërsa  e njëjta procedurë do të ndiqet edhe për plehrat organikë të […]