Lushnja dhe Fieri prodhojne 34% te perimeve ne vend, Divjaka kryeson listen

Shqipëria e rriti prodhimin e perimeve me 8 për qind në vitin 2019, duke e çuar totalin në 1,2 milionë tonë, 34% e të cilave prodhohen në Fier dhe në Lushnjë raporton INSTAT. Divjaka është bashkia me prodhimin më të lartë të perimeve në rang vendi me 14.4 për qind të totalit. Në vitin 2019 […]

Divjaka asnje rast me COVID-19, Bashkia pergatitet per sezonin e veres

Megjithëse Divjaka eshte shpallur zone e gjelber dhe mbetet një nga qytetet që nuk ka asnjë të infektuar me koronavirus, masat për mbrojtjen e qytetareve zbatohen njësoj si në zonat e tjera. Qyteti, në çdo lagje, mjedis publik, akse rrugore dhe mjetet e transportit publik, dezinfektohet çdo 72 orë, thotë Fredi Kokoneshi kryetari i Bashkisë […]

Termeti/ Lushnja dhe Divjaka vazhdojne grumbullimin e ndihmave per te prekurit

Bashkia Lushnje dhe ajo e Divjakes kane vazhduar edhe diten e sotme te grumbullojne ndihma per te prekurit nga termeti ne Durres dhe rrethinat. Ne Lushnje ne qendren kulturore “Vaçe Zela” vazhdojne vijne qytetare te dhurojne cka munden ne shenje solidaritetit per familjet ne nevoje ne Durres. Nga kjo qender u nis edhe kontigjenti tjeter […]

AKUM – Divjaka ne 2021 do te kete 24 uje te pijshem

Divjaka ne vitin 2021 do te kete 24 ore uje te pijshem e me cilesi gjate te gjithe vijes bregdetare. Ky eshte premtimi i Agjencise Kombetare e Ujesjelles-Kanalizime dhe Infrastruktures se Mbetjeve (AKUM)  i cili vjen ne mbeshtetje te zhvillimit te qendrueshem te turizmit dhe te rritjes se cilesise se jeteses per te gjithe banoret […]

Divjaka, fluks pushuesish ditore

Ditet e nxehta qe po kalon vendi yne kane krijuar nje situate favori per pushuesit ditore por edhe ata me prenotime, edhe pse mjaft zona ende nuk kane qene te gateshme per te pritur fluksin e menjehershem. Sezoni turistik nuk eshte çelur ende zyrtarisht dhe kjo justifikon deri diku situaten ne plazhe, por megjithate shume […]

Divjaka me Zyre Arsimore, rrudhet numri i punonjesve te Zyres Lushnje

Sipas botimit ne Fletoren Zyrtare te Republikës së Shqipërisë  Nr. 63, Datë. 01/05/2019, Zyra Arsimore Lushnje do te kete vetem 10 punonjes, nga 13 qe ka aktualisht. Ky ndryshim behet ne kuader te riorganizimit te sistemit arsimor ne shkalle vendi. Po sipas vendimit te Keshillit te Ministrave Nr.258, date 24.4.2019 Bashkia Divjake do te kete Zyren […]

Divjaka, destinacioni “trendy” i ketij fillimviti

Xhoni dhe Fifi po notojnë në një “alla” pishinë të vogël të improvizuar përpara Qendrës së Vizitorëve, në Parkun Kombëtar Divjakë-Karavasta. Janë dy pelikanë që punonjësit i kanë pagëzuar me emra dhe që nuk u janë bashkuar tufave përgjatë lagunës. Historia e Xhonit daton disa vite më parë, kur u gjet i plagosur në brendësi […]

Divjaka, një mbretëri natyrore që mund të vizitohet çdo ditë të vitit

Divjaka është një qytet i ri por që ka një histori të lashtë që lidhet me Qytetin e Humbur Arnisa dhe me “Via Egnatian” e Romës së Vjetër. Vetë emri i saj rrjedhë pikërisht nga kjo rrugë që lidhte Apoloninë me pjesën e saj që vinte nga Durrësi e bashkoheshin në Klodiana ose Peqini i […]