Alarmi ne Mesdhe: Se shpejti do te kete me shume mbeturina sesa peshq!

Alarmi eshte ngritur nga një studim mbi detet e ne te gjithe globin. Plastika, metalet, qelqi, qeramika, pajisjet e peshkimit, tekstilet dhe letra janë ndër materialet më të bollshme, por gomat dhe mbeturinat e tjera gjenden gjithashtu ne detet tona. Mesdheu rrezikon të bëhet një nga detet më të ndotur në botë. Kjo u deklarua […]

Athine, fitojne ambientalistet. Tarraca e hotelit luksoz qe pengon pamjen e Akropolit do te prishet

Në Athinë, rezidentët dhe turistët do të mund të shijojnë sërish pamjen e Akropolit. Tarraca panoramike e një hoteli me pesë yje do të prishet, për të rikthyer panoramën mbi qytetin e vjetër grek, zemra e qytetërimit helen, si dhe një nga vendet arkeologjike më të famshme në botë. Gjithçka nisi një vit më parë, […]

Koronavirusi mund te mos largohet asnjehere – OBSH: Do te duhet te mesojme te jetojme me te!

Koronavirusi i ri mund të mos largohet kurrë dhe popullatat në mbarë botën do të duhet të mësojnë të jetojnë me të, ka paralajmëruar Organizata Botërore e Shëndetit të Mërkurën. Ndërsa disa vende të botës fillojnë gradualisht të lehtësojnë kufizimet e vendosura në përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit të ri, OBSH tha që […]

Autoshkollat – Rihapja do te behet me dy faza / Ja datat e rinisjes se aktiviteteve

Aktiviteti i subjekteve private që regjistrojnë dhe përgatisin aplikantë për Leje Drejtimi, rritje kategorish, teori e praktikë do të rihapet me dy faza ka njoftuar DPSHTRR. Referuar njoftimit, brenda 11 Majit del Urdhëresa për rinisjen e regjistrimeve të reja, riçelet aktiviteti ekonomik për kursantët e rinj që presin prej 2 muajve! Prioritet masave, distancave mbi […]

Fondi per bujqesine, 2020/ Percaktohen kriteret baze te sektoreve qe do te mbeshteten!

Këshilli i Ministrave vendosi sot përcaktimin e kritereve bazë të sektorëve që do të mbështeten dhe të masës së financimit nga fondi i programit për bujqësinë dhe zhvillimin rural, për vitin 2020. Në vendim thuhet se, “fondi i miratuar në buxhetin e vitit 2020 për Ministrinë e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, zëri “Transfertë në buxhetet […]

Thatesira ne Australi – 10,000 deve do te pushkatohen sepse pine shume uje!

Mbi 10 mijë deve do të vriten me plumba të shkrepura nga specialistë të zgjedhur në helikopter sepse ata janë duke pirë ujin e pijshëm të thatësirës së shkatërruar në jug të Australisë. Ky ekzekutim, i cili do të zgjasë rreth 5 ditë, vjen pas ankesave nga vendasit pasi kjo lloj specie është duke kërkuar […]

Çfare do te ndodhte nese te gjithe insektet ne toke do te zhdukeshin

Sasia e insekteve po zvogëlohet me një shkallë alarmante dhe kjo mund të çojë në zhdukjen e 40% të specieve në dekadat e ardhshme. Ky eshte perfundimi i një studimi të fundit shkencor . Mund te mendoni se planeti do të ishte një vend më i mirë pa to, por e vërteta është e kunderta, zhdukja e tyre […]

Programi IPARD/ Çuçi: Do te investohen rreth 22 milione euro ne sektorin bujqesor dhe rural

Gjatë takimit të pestë të Komitetit të Monitorimit të Programit IPARD, Ministri i Bujqësisë dhe i  Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi deklaroi se rreth 22 milionë euro do të investohen në sektorin bujqësor dhe zhvillimin rural në Shqipëri, përmes dhjetëra kontratave të lidhura deri më tani. Sipas tij ky është një lajm i mirë për një […]