Pandemia pergjysmon eksportin e mandarines, frutat po kalben ne peme

Shitjet dhe eksportet e mandarinave po përballen me krizë këtë vit, për shkak të rënies së kërkesës në vendet fqinjë, kryesisht në rajon dhe Kosovë. Si rrjedhojë, prodhuesit e kualifikuar në zonën e Xarrës dhe Konispolit po ndeshen me humbje të mëdha, kurse prodhimet po kalben në pemë. “Prodhimi këtë vit ka qenë i mbarë, […]

Ja pse frutat dhe perimet ne supermarkete jane gjithnje te dukshme ne hyrje!

Kur hyjmë në një supermarket, pothuajse gjithmonë jemi të përshëndetur nga frutat dhe perimet shumëngjyrëshe dhe ftuese, të kompletuara me kuti, arka madje edhe tenda, nëse madhësia e dyqanit e lejon atë. Ne jemi zhytur kështu në një atmosferë të këndshme, duke kujtuar një mjedis të freskët dhe të shëndetshëm, pothuajse si ai i një […]

Frutat me te mira per shendetin – Ja çfare duhet te konsumoni!

Nëse nuk i pëlqeni luleshtrydhet, tëherë duhet t’i lexoni disa nga përfitimet shëndetësore që ato kanë. Jo vetëm që kanë një shije fantastike, por ato janë shumë të pasura edhe me vitaminë dhe antioksidantë dhe kanë vlera të tjera të jashtëzakonshme për shëndetin tuaj. Nxisin metabolizmin– Luleshtrydhet janë një burimi shkëlqyeshëm i vitamines C. Njerëzit […]

Greqi: Frutat do te kalben ne peme nese vijon mbyllja e kufijve!

Prej javësh shtypi grek, midis problemeve të tjera që ka shkaktuar koronavirusi, ka ngritur edhe çështjen e punëtorëve sezonalë në Greqi, sidomos të atyre që vijnë nga Shqipëria. Por orët e fundit shqetësimi sa vjen dhe shtohet dhe fermerët e prodhuesit e frutave ne luginën e Maqedonisë perëndimore dhe qendrore kanë dhënë alarmin. Ata thonë […]

Stema, insekti qe demton frutat

Stema (insekti me erë të keqe) – Palomena prasina. Populli e quan edhe insekti me erë të keqe se ka një aromë shumë të pakëndshme. Bëhet fjalë për një insekt i cili mund të bëjë dëme të mëdha, por edhe për një insekt për të cilin dimë shumë pak. Vitet e fundit ky insekt haset […]

Frutat qe ju forcojne muskujt

Nese po perpiqeni te mirembani ose te sheroni muskujt, frutat jane te vetmet qe nuk ju vijne ndermend. Por gaboheni. Frutat jane po aq te rendesishme sa çdo ushqim tjeter. Kaliumi qe ato permbajne ndihmon muskujt, karbohidratet parandalojne djegien e muskujve dhe antioksidantet i mbrojne ato nga demet e oksidimit. Kaliumi per muskujt Kaliumi eshte […]

Shtrenjtohen çmimet, qytetaret paguajne me shume per frutat dhe perimet

Konsumi i frutave dhe perimeve është bërë thuajse i pamundur për një pjesë të familjeve shqiptare. Në gusht, që është edhe kulmin i sezonit të prodhimit vendas bujqësor, çmimet e frutave dhe perimeve u rritën me 11.4 për qind kundrejt një viti më parë. Shtrenjtimi ndodh në një kohë kur inflacioni i gushtit ka zbritur […]

Frutat qe duhen konsumuar nga personat diabetike

Ka spekulime sipas të cilave diabetikët nuk mund të hanë fruta për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit. Këto spekulime nuk janë të vërteta për faktin se frutat nuk ofrojnë vetëm sheqer. Frutat ofrojnë shumë vlera shëndetësore dhe jo vetëm për diabetikët. Ato janë shumë të pasura me vitamina, minerale, fibër dhe antioksidantë. Frutat […]

Frutat duhen ngrene para apo pas buke?

Frutat janë shumë të rëndësishme në dietën ushqimore. Ato janë  baza e piramidës ushqimore dhe duhet të konsumohen në çdo stinë dhe çdo ditë. Por, përveç kësaj është shumë e rëndësishme edhe momenti kur i konsumoni. Frutat nuk duhet ti hamë pas buke, ky është një ves i gabuar, i dëmshëm për shëndetin. Sipas nutricionistëve […]

Si t’i pastrojme frutat dhe perimet para se t’i konsumojme?

A e dini se bimët jeshile që konsumojmë çdo ditë janë plot me kimikate?! Pemët dhe perimet që i blejmë nëpër super markete jo të gjitha janë të rritura pa pesticide dhe janë të pa spërkatura. Por çfarë do të thotë kjo, se s’duhet të hamë asnjë mollë e frutë tjetër? Keni dy zgjidhje, ose […]